Custom gun. Część 7 - Sig Sauer P365XL

12-01-2024

Wchodząc na rynek pistolet Sig Sauer P365 narobił spore zamieszanie, całkowicie zmieniając koncepcję broni EDC (everyday carry - do codziennej ochrony), przez chociażby wprowadzenie opatentowanego rozwiązania dwurzędowego magazynka, zbliżonego szerokością do ówczesnych magazynków jednorzędowych. Przy czym broń nadal była subkompaktowa. Nazwa pistoletu jest takim samym majstersztykiem jak rozwiązania inżynieryjne - wyraźnie nawiązuje do innego przeboju firmy, modułowego pistoletu P320 (P365 również jest bronią modułową), ale przez zmianę na P365 wskazuje też ilość dni w roku, wprost sugerując codzienne (przez 365 dni) noszenie broni.

luska.pl - blog o broni palnej - custom gun Sig Sauer P365XL

Praktycznie od momentu pojawienia się na rynku pistolet stał się przebojem, będą w USA najczęstszą kupowaną bronią tego typu. Szybko też Sig Sauer wprowadzał kolejne modele: P365X (z dłuższą rękojeścią i magazynkiem 12-nabojowym), P365XL (ten sam chwyt co w P365X, ale dłuższa lufa i zamek), P365 SAS (z ciekawym celownikiem FT Bullseye), różne wersje kolorystyczne (Robbins Egg Blue, Coyote, Rainbow) a ostatnio wersje XMacro z 17-nabojowymi magazynkami, czy całą serię Rose, dedykowaną dla Pań, której ambasadorem jest Lena Miculek. Jest to też niezwykle wdzięczny model do tuningu. Dziś przedstawimy Wam jedną z takich customowych wersji, czyli jak z modelu pokazanego powyżej, zrobić takie taktyczne cudeńko jak poniżej ;-)

luska.pl - blog o broni palnej - custom gun Sig Sauer P365XL

Jest to kolejny z prezentowanych u nas Sig Sauerów „na wypasie”. Ilość dodatków do tego „maleństwa” na rynku jest spora, choć nie wszystko dostępne jest w Polsce. Część trzeba niestety sprowadzać z innych rynków, co trwa i kosztuje. Ale… miłość rzadko kieruje się rozumem, więc - czemu nie? ;-) A nagrodą jest model wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju. W dodatku o zwiększonej ergonomii, funkcjonalności i zdecydowanie większym fun’ie z używania. Przy czym strzela się z niego zdecydowanie szybciej i celniej niż z wersji bazowej.

luska.pl - blog o broni palnej - custom gun Sig Sauer P365XL

Optyka. Skoro pistolet ma frez pod montaż kolimatora, to grzechem byłoby to nie wykorzystać. Prezentowana pierwsza generacja P365XL ma zintegrowaną szczerbinkę z płytką osłaniającą miejsce montażu. Jej zdjęcie i montaż kolimatora powoduje utratę szczerbinki. Aż do teraz... pojawił się bowiem nowy kolimator Sig Sauer Romeo-X (a właściwie to nawet dwa ;-) o czym pisaliśmy w blogu oraz pokazaliśmy w naszym filmie). Wersja do małych pistoletów (z montażem w standardzie RMSc) posiada zintegrowaną, światłowodową szczerbinkę - idealne rozwiązanie zarówno do pistoletów P365X/XL jak i P322 (pistolet bocznego zapłonu).

luska.pl - blog o broni palnej - custom gun Sig Sauer P365XL

Tworzenie opisu do kolimatora, zakończyło się jego zamówieniem, praktycznie w ciemno (nie była znana wówczas jeszcze jego cena na nasz rynek). Jak doszedł trafił na moment na P322 - do zdjęć na bloga i na potrzeby filmu, a zaraz potem na P365XL. I tak już został. Nie, żeby nie dało się go odkręcić ;-) On po prostu tam miał być. Urodził się jedynie w tym właśnie celu ;-) Metalowa obudowa o designie dopasowanym do designu P365 tworzy z pistoletem „jedno ciało”. Działa dokładnie tak, jak wygląda - świetnie. Dwa boczne przyciski zapewniają pełną obsługę kolimatora. Trwałe włączanie, wyłączanie, zmianę jasności i znaków celowniczych.

luska.pl - blog o broni palnej - custom gun Sig Sauer P365XL

Trwałe włączanie...? Tak - kolimator posiada sensor ruchu, który pozwala na jego wzbudzenie po wykryciu ruchu i automatyczne wyłączenie (a dokładniej tryb czuwania) po chwili bezruchu. Jednak można go wyłączyć na stałe, jeśli dłużej nie używamy broni. Oczywiście w celu wydłużenie żywotności baterii, która notabene umieszczona jest bardzo wygodnie, na drugim boku kolimatora. Nie wymaga to jego rozkręcenia w celu wymiany baterii, jak ma to często miejsce w najmniejszych celownikach. Do tego trzy rodzaje znaku celowniczego: kropka, kółko i kropka w kółku. Co kto woli.

luska.pl - blog o broni palnej - custom gun Sig Sauer P365XL

Możliwość pracy z mechanicznymi przyrządami celowniczymi w trybie co-witness, pozwala na szybkie „namierzenie” znaku na ekranie i zgranie z celem. Jest to bardzo przydatne dla strzelców, którzy przyzwyczajeni są do celowania z przyrządami mechanicznymi, i po przesiadce na kolimator pistoletowy często szukają znaku ;-) Osoby, które od razu ćwiczą z kolimatorem, szybciej sobie z tym radzą, jednak i ci pierwsi z czasem nabierają wprawy. A wówczas przekonują się jak szybko można celnie strzelać dzięki optoelektronice celowniczej.

luska.pl - blog o broni palnej - custom gun Sig Sauer P365XL

Dobra latarka jest jak dobry nóż - nie do zastąpienia. Ludzie to nie koty, i ciemności nie widzą najlepiej. A czasem jest to niezbędne, choćby po to by nie popełnić życiowego błędu. Poza tym - jak mawiał pewien instruktor, jak dasz „po oczach” to przeciwnik ślepnie, a Twoje szanse drastycznie rosną. I wtedy może okazać się, że to światło to wszystko co było potrzebne do odparcia ataku. A jeśli nie, to i tak masz przewagę.

luska.pl - blog o broni palnej - custom gun Sig Sauer P365XL

Wybór w tym wypadku padł na malutką latarkę firmy Warriorland, dedykowaną do P365 / X / XL. Jej koncepcja wzorowana jest po części na latarkach Streamlight TLR-6, ta jest jednak od nich mniejsza, lżejsza i nie posiada celownika laserowego (mamy przecież coś dużo lepszego na broni, czyli kolimator ;-) ). Włączana przyciskiem (z obu stron, do wyboru). Posiada tryb pracy ciągłej, stroboskopowej oraz tryb oszczędny. W trybie normalnym oferuje moc 150 lumenów.

luska.pl - blog o broni palnej - custom gun Sig Sauer P365XL

Może nie jest to rekord świata, ale też nie jest to mało. W ciemności sprawuje się idealnie, a i w słoneczny dzień potrafi oślepić (to tak a’propos samoobrony). Wymiana baterii jest prosta a w zestawie otrzymujemy od razu dwa komplety baterii, co jest bardzo miłą niespodzianką. Pasuje jak ulał, a jej montaż pozwala na uzyskanie kolejnego bonusu...

luska.pl - blog o broni palnej - custom gun Sig Sauer P365XL

Można bowiem na jej obudowie zrobić stippling i tym samym uzyskać miejsce działające jak półka pod kciuk dłoni wspomagającej. O tym jak bardzo poprawia to ergonomię chwytu można szybko się przekonać, wykonując kilka strzałów z klasycznym ułożeniem kciuków, jak i wspierając się na tej „półce”. Różnica kolosalna. Dostrzegli to już wcześniej producenci broni, stosując tego typu teksturowanie już fabrycznie, np w pistoletach CZ P-07/09, P-10, Mossberg MC1/2, HS H11 / H11 Pro, Beretta APX A1, czy wchodzący właśnie na rynek HS Echelon.

luska.pl - blog o broni palnej - custom gun Sig Sauer P365XL

Skoro o chwycie już mowa, to dla średnich i większych dłoni, chwyt może być nieco za mały. Rozwiązań poprawiających tą niedogodność jest kilka. Można zamówić powiększone stopki magazynka, przedłużające chwyt (np. Armory Craft) lub używać zamiast 12-nabojowych, magazynków 15- czy 17- nabojowych, które posiadają specjalną nakładkę, wyrównującą magazynek z chwytem, a jednocześnie poprawiających chwyt dłoni. Rozwiązania te jednak mają pewną małą wadę… podczas przeładowania w stresie, bardzo łatwo przytrzasnąć sobie magazynkiem palec, a to w takiej sytuacji raczej nie pomaga.

luska.pl - blog o broni palnej - custom gun Sig Sauer P365XL

Rozwiązaniem jest montaż lejka. W USA szybko pojawiły się oferty wielu firm, oferujących lejki do tego modelu. Najciekawszy to zdecydowanie model Katana, dostępny zresztą w USA w oficjalnym sklepie Sig Sauer. Ale nie u nas :( Do tego przepisy ITAR obejmujące akurat tą grupę produktów. Jednak... udało się ściągnąć do Polski, po ponad 7 miesiącach rzeczony lejek. I co? Ano - warto było czekać. I to zdecydowanie!

luska.pl - blog o broni palnej - custom gun Sig Sauer P365XL

Konstrukcja jak i montaż lejka są dość ciekawe. Wykonany z aluminium, składa się z dwóch części skręcanych ze sobą. Po skręceniu mocno obejmują dół chwytu, a szczelina rozdzielająca obie części jest prawie niewidoczna. Kształt lejka sprawa, że mamy ponad 1 cm więcej miejsca na palec co zdecydowanie poprawia chwyt broni. I przekłada się na zbudowanie lepszego chwytu i lepsze - szybsze oraz celniejsze strzelanie.

luska.pl - blog o broni palnej - custom gun Sig Sauer P365XL

Lejek Katana jest tak zaprojektowany, że może współdziałać zarówno z fabrycznymi, 12-nabojowymi magazynkami, jak i z magazynkami przedłużonymi, 15- i 17-nabojowymi. Te dłuższe wyglądają jak przedłużone magazynki od M17/M18 czy od P320 X-Five Legion z pierwszej wersji. A standardowy, choć wymaga lekkiego dopchnięcia, praktycznie znika wewnątrz. Ponieważ zacięcie magazynka zawsze trzeba brać po uwagę (choć do tej pory w żadnym z pistoletów Sig Sauer nie miałem z tym do czynienia), lepiej używać magazynków przedłużonych.

luska.pl - blog o broni palnej - custom gun Sig Sauer P365XL

W razie problemu można wtedy wyszarpnąć przedłużony magazynek, przytrzymując go za wystającą stopkę. Do tego mamy o 3 lub 5 sztuk amunicji więcej, w zależności od tego jaki magazynek wybierzemy. Oczywiście jedną z funkcji lejka jest powiększenie gniazda magazynka, co przekłada się na jego szybszą wymianę, szczególnie w sytuacji stresowej.

luska.pl - blog o broni palnej - custom gun Sig Sauer P365XL

Z tego zadania lejek wywiązuje się rewelacyjnie. Wymiana jest bardziej intuicyjna i szybsza, co przy tak powiększonym „wlocie” w zasadzie nie może dziwić. Mamy więc dzięki niemu dwa bonusy - lepszy chwyt oraz szybszą wymianę magazynków. Oraz trzeci - cały pistolet, z zamontowanym magazynkiem nabiera rasowego, taktyczno-sportowego wyglądu ;-)

luska.pl - blog o broni palnej - custom gun Sig Sauer P365XL

Możliwość stosowania różnych magazynków, do tego fabrycznych nie wymagających specjalnych stopek, to olbrzymia zaleta. W przypadku większego i starszego brata - pistoletu Sig Sauer P320, montaż lejka wymusza albo zmianę magazynków (np. na przedłużone), albo zmianę stopki magazynka (odpowiednie oferuje kilka firm, m.in. wspominana już wielokrotnie Armory Craft).

luska.pl - blog o broni palnej - custom gun Sig Sauer P365XL

Tak customowa broń wymaga równie customowej kabury do jej noszenia. W tym wypadku zdecydowano się na rozwiązane podobne do zastosowanego w prezentowanym już wcześniej cutomowym Sigu P320 XVTac - czyli oparciu kabury o zmodyfikowaną kaburę IWB Concealed Carry firmy IMI Defense. Jest to uniwersalna kabura dostępna w dwóch rozmiarach, dla pistoletów full size oraz dla kompaktów.

luska.pl - blog o broni palnej - custom gun Sig Sauer P365XL

Dla zmniejszenia obrysu i tak już szczątkowej kabury, odjęte zostało jedno z uszu, oraz zmniejszono drugie. Klips, który fabrycznie pozwala jedynie na noszenie broni w jednej pozycji, został również usunięty, a w to miejsce zamocowano klip ustawiający kaburę pod kątem, podobnie jak w rozwiązaniach stosowanych przez FBI. Ułatwia to szybsze dobycie broni.

luska.pl - blog o broni palnej - custom gun Sig Sauer P365XL

Jednocześnie przy pomocy dopasowanego fragmentu wyciętego z kydexu, przedłużono osłonę tak, aby zasłonięty był również przycisk latarki, zabezpieczający ją przed przypadkowym włączeniem podczas noszenia, a tym samym przed niepotrzebnym zużyciem baterii. Całość prezentuje się sympatycznie i bardzo dobrze trzyma broń, zapewniając wygodne jej noszenie i szybkie dobycie w razie potrzeby. Wysokość mocowania jest tak dobrana, aby chronić zarówno spust jak i kolimator.

luska.pl - blog o broni palnej - custom gun Sig Sauer P365XL

W jednym z poprzednich odcinków Custom Gun prezentowaliśmy bardzo ciekawą wersję pistoletu Sig Sauer P320 X-VTac, również na „pełnym wypasie”, z lejkiem, kolimatorem i latarką (choć tam akurat zmian było jeszcze więcej - przy okazji zapraszamy do lektury tego bloga). Aż prosi się, aby porównać obie jednostki... ;-)

luska.pl - blog o broni palnej - custom gun Sig Sauer P365XL

Et voila - jak mawiają Francuzi - oto one :-) Sporo w nich podobieństwa, ale i nie mniej różnic. Oba są pistoletami wyjątkowymi, rozbudowanymi we wszystko co dziś oferuje nowoczesna technologia związana ze strzelectwem. Mimo podobieństw, każdy z nich jest dedykowany jednak do innych celów.

luska.pl - blog o broni palnej - custom gun Sig Sauer P365XL

Sig Sauer P320 XVTac to zdecydowanie broń bojowa, z magazynkami o dużej pojemności, wygodnym chwytem, świetnymi przyrządami celowniczymi zarówno mechanicznymi (światłowodowe i trytowe, doskonale widoczne zarówno w słońcu jak i w kompletnej ciemności), jak i zaawansowaną optoelektroniką celowniczą. Niezawodny i sprawdzony już w boju, będący na wyposażeniu US Army.

luska.pl - blog o broni palnej - custom gun Sig Sauer P365XL

Drugi, mniejszy, Sig Sauer P365 XL to broń idealna do noszenia na co dzień. Lekka, sub kompaktowa, ale nie ustępująca większemu i starszemu bratu możliwościami. Ma obecnie najnowszy kolimator Sig Sauer Romeo-X i może być zasilana magazynkami 12-, 15- i 17-nabojowymi. Oba pistolety rozkłada się do podstawowego czyszczenia identycznie (co widać w przypadku P365 XL na zdjęciu poniżej).

luska.pl - blog o broni palnej - custom gun Sig Sauer P365XL

Który zatem jest lepszy? No cóż, to pytanie trochę jak pytanie jakie kiedyś zadał Tim Cook (CEO Apple’a) przy prezentacji najnowszych iPadów Air i Mini - oba służą do trochę innych celów, choć robią to samo. Jaki zatem wybrać? Najlepiej to... oba :-) I dokładnie tak jest w tym przypadku - najlepiej mieć oba. Każdy do innego zadania, które wykona lepiej :-)

Już niebawem kolejny odcinek Custom Gun, tym razem trochę inaczej, ale zaręczamy, że równie ciekawie :-) Ale to mała niespodzianka, więc nic więcej dziś nie zdradzimy. Niemniej już zapraszamy Was do lektury, oraz, jak zawsze - od odwiedzenia naszego sklepu, gdzie zawsze znajdziecie największy na rynku wybór broni krótkiej i długiej, amunicji oraz akcesoriów. Jak również doskonałe noże Bark River czy Fallkniven.