Nabój kalibru 8x57 JRS (oznaczany też jako 8x57 IRS) odmiana amunicji 8x57 IS. Nabój powstał w Niemczech, na rynek wprowadzono go w 1905 r. i był rozwinięciem naboju 8x57 z 1888 r. W odróżnieniu od swojego protoplasty, czyli naboju kalibru 8x57 IS, wersja z literą „R” w nazwie to model z kryzą, wystającą poza obrys samej łuski. Spotyka się też określenie iż większa kryza w tym kalibrze oznaczana jest dwiem literami RS co oznacza z niemieckiego Rand-Scharf, czyli łuska z kryzą. Tak jak w innych nabojach myśliwskich, powiększona kryza ma za zadanie ułatwiać wyjęcie łuski z broni łamanej takiej jak kniejówki, drylingi i ekspresy, które wymagają amunicji z rowkiem umożliwiającym pewne zatrzymanie łuski w komorze nabojowej.
Największą popularność nabój kalibru 8x57 JRS zyskał na kontynencie na którym powstał, czyli w Europie. Tym bardziej, że swoimi parametrami zapewniał możliwość polowania na typową dla terenów europejskich zwierzynę, szczególnie do polowań na średnie i duże zwierzęta, takie jak dziki, jelenie i łosie. Broń na kaliber 8x57 JRS, podobnie jak w kalibrze 8x57 JR jest popularna wśród myśliwych ceniących tradycję oraz wśród tych, którzy preferują broń łamaną, szczególnie w krajach takich jak Niemcy, Austria, Czechy czy Polska.
Podstawowa specyfikacja: średnica pocisku 8 mm / .323 cala, długość łuski: 57 mm, całkowita długość naboju OAL: ok. 72 mm, masa pocisku: od 196 do 220 gr, prędkość wylotowa: od 620 do 700 m/s, energia wylotowa: ok 3000-3500 J. Ze względu na stosunkowo umiarkowany odrzut oraz dobre właściwości balistyczne, kaliber ten jest ceniony przez myśliwych polujących w zalesionych i górzystych terenach. Jest to wybór preferowany dla broni łamanej, gdzie mechanizm wyciągu łuski jest przystosowany do amunicji z kryzą.