.357 Magnum, a właściwie to .357 Smith & Wesson Magnum (metryczne określenie 9 x 33 mmR) to bardzo popularny nabój stosowany głównie w rewolwerach, ale też i w karabinach typu lever action (powtarzalnych, przeładowywanych dźwignią wahliwą). Został stworzony przez Elmera Keitha, Phillipa Sharpe’a i pułkownika D. Wessona w firmie Smith & Wesson i miał swój debiut rynkowy w 1934. Powstał jako rozwinięcie wprowadzonego wcześniej również przez firmę Smith & Wesson innego popularnego naboju rewolwerowego, a mianowicie .38 Special.
Amunicja kalibru .38 Special ma wiele zalet, a wśród nich m.in. wysoka celność i mały odrzut, ale też i mniejszą moc obalającą (lub jak to mawiają Amerykanie - Stoping Power). Odpowiedzią na potrzebę mocniejszej amunicji stosowanej w swoich popularnych rewolwerach było wprowadzenie naboju .357 Magnum. Jego wprowadzenie zapoczątkowało erę mocnej amunicji do broni krótkiej, ogólnie nazywanej od pierwszego jej przedstawiciela amunicją Magnum.
Dziś rewolwery kalibru .357 Magnum to najpopularniejsze rewolwery na świecie. Co ciekawe, rewolwery .357 Magnum mogą być zasilane amunicją .38 Special. Pomimo różnych oznaczeń średnicy pocisku, faktyczna ich średnica jest identyczna. Nabój .38 Special jest nieco krótszy, posiada również mniejszy ładunek prochowy i generuje mniejsze ciśnienie. Z tego względu w rewolwerach .357 Magnum można stosować amunicję .38 Special, ale odwrotnie już nie.
Ze względu na wysoką moc obalającą, nabój .357 Magnum znalazł szerokie zastosowanie w broni przeznaczonej do samoobrony. Choć z drugiej strony, najmniejsze rewolwery lepiej nadające się do noszenia, z lufami 2 lub 3 cale, są mało przyjemne w użyciu z mocną amunicją Magnum. Inaczej sprawa ma się w pełnowymiarowych i cięższych rewolwerach z lufą 5- czy 6- calową. Idealnym kompromisem w przypadku rewolwerów kalibru .357 Magnum do samoobrony, są rewolwery z lufą 4 calową.
Nabój .357 Magnum w USA chętnie używany jest jako dodatkowe zabezpieczenie podczas polowania, gdzie poręczny rewolwer z silnym nabojem, szczególnie w gęstwinie, może decydować o życiu myśliwego, tropiącego postrzałka. Tym bardziej, że podobno potrafi powstrzymać nawet niedźwiedzia. W naszych realiach jest to najczęściej stosowany nabój do strzelań sportowych lub rekreacyjnych.