Vector Optics - szyna na tubus 30 mm i 25.4 mm

  • szt.
  • 99,00 zł

Firma Vector Optics pojawiła się na rynku jako marka w 2007 roku, choć jej początków należałoby poszukać 2 lata wcześniej, gdy na pomysł stworzenia rodzimej, chińskiej firmy, produkującej dobrej klasy optykę celowniczą wpadł jej założyciel Xusheng Shen. Początkowo firma miała inną nazwę - Sunclear, ale po pierwszych sukcesach w USA, jej amerykański partner zasugerował zmianę nazwy na obecną - Vector Optics, która z jednej strony jest dobrze kojarzącą się dla wielu narodowości, a z drugiej, dość wyraźnie nawiązuje do amerykańskiej firmy Vortex Optics. Skojarzenia z tą drugą nie są wcale pozbawione podstaw.

Szyna Vector Optics na tubus lunety pod montaż kolimatora

Bowiem Vector Optics rozwija się równie dynamicznie jak w swojej początkowej fazie Vortex, oferując podobny typ produktów - wysokiej klasy optykę o świetnych parametrach i wysokich walorach użytkowych, a jednocześnie sprzedawanej w więcej niż atrakcyjnej cenie. Po sukcesie pierwszych lunet, praktycznie co roku firma wprowadza bardzo interesujące nowości, w szerokiej gamie produktów. Poza doskonałymi lunetami, z których topowa seria to właśnie linia Continental, z niemiecką optyką i przepuszczalnością światła przez cały układ optyczny na poziomie minimum 90%, a w najnowszej serii nawet ponad 93%.

Szyna Vector Optics na tubus lunety pod montaż kolimatora

Oprócz lunet firma oferuje wysokiej jakości kolimatory - szczególnie ciekawa jest pistoletowa linia Frenzy, karabinowa Scrapper czy najnowsze kolimatory pryzmatyczne Paragon (z siatką trawioną we szkle, jak w lunetach). Vector Optics produkuje też własne montaże (notabene każda z lunet Vector Optics dostarczana jest z montażami), latarki do broni, dwójnogi, tripody, lunety obserwacyjne, łoża do broni długiej, szyny Picatinny i wiele innych akcesoriów. Ze względu na dość dużą rozpiętość asortymentu i linii produktowych, Vector powołał do życie wiele innych marek, jak np. VictOptics, Rokstad, Vaide i inne, pod którymi sprzedaje tańsze wersje optyki i inne akcesoria.

Szyna Vector Optics na tubus lunety pod montaż kolimatora

Jednym z ciekawszych akcesoriów Vector Optics jest specjalny montaż na tubus lunety celowniczej, posiadający w górnej części krótką szynę Picatinny, pozwalającą na montaż małego kolimatora, wyposażonego w montaż na szynę Picatinny, powyżej osi optycznej lunety. Dzięki takiemu montażowi możemy używać kolimatora jako drugiego celownika optycznego, na krótkim dystansie.

Szyna Vector Optics na tubus lunety pod montaż kolimatora

W zależności od naszych preferencji możemy zamontować szynę - a na niej kolimator - przed wieżyczkami lunety, lub za. Montaż może być przeprowadzony zgodnie z osią lufy i lunety głównej, lub też przechylony na bok. W pierwszym przypadku musimy jedynie unieść głowę znad lunety, aby skorzystać z kolimatora, w drugim dodatkowo przechylić karabin. Po co nam takie rozwiązanie?

Szyna Vector Optics na tubus lunety pod montaż kolimatora

Możemy mieć naszą lunetę mieć ustawioną na większe powiększenie i większy dystans, a w razie potrzeby przejścia na krótki dystans, po prosu zmienić celownik, podnosząc głowę, co jest znacznie szybsze niż zmiana powiększenia lunety, która w dodatku ma ustawioną najczęściej korektę błędu paralaksy na pierwotnie wybraną odległość (przy innym ustawieniu paralaksy obraz będzie nie ostry, a co gorsze, oś optyczna siatki lunety, będzie przesunięta względem celu). Mamy jeszcze też inną możliwość - wykorzystania specjalnego montażu offsetowego i montaż kolimatora z boku, pod kątem 45 stopni.

Szyna Vector Optics na tubus lunety pod montaż kolimatora

Każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady, jak również gorących zwolenników i takich samych przeciwników ;-) Podchodząc jednak obiektywnie, wszystko zależy od własnych preferencji i sposobu korzystania z karabinka. Jeśli strzelamy dynamiczni, „z ręki”, montaż boczny jest wówczas lepszym rozwiązaniem - przy przechyleniu karabinka, nie odrywamy policzka od kolby, możemy bez zmiany składu przejść szybko pomiędzy kolimatorem a lunetą.

Gdy jednak korzystamy z broni głównie statycznie i strzelamy z podpory, np. z dwójnoga, czy kompletu dwójnóg + monopod, lub też dwójnóg + poducha, przechylenie broni nie wchodzi w grę. Wówczas lepszym rozwiązaniem jest montaż kolimatora na tubusie lunety. Jak sami widzicie nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania. Ale… zawsze można mieć dwa karabiny - i zastosować na nich dwa różne sposoby montażu.

 

Specyfikacja:

 

- instalacja na lunecie o tubusie 25,4 mm lub 30 mm (w zestawie adapter dopasowujący)

- długość szyny: 45 mm

- szerokość obejmy: 18 mm

- waga: 29 g

 

Zawartość zestawu:

 

- montaż na tubus lunety 30mm

- adapter do montażu na lunecie o tubusie 25,4 mm (1 cal)

- klucz montażowy

 

 

 



Montaż kolimatorów Vector Optics na broni długiej.

Montaż kolimatorów Vector Optics na broni długiej.

13-09-2024
Nie tak dawno omawialiśmy sposoby montażu kolimatorów Vector Optics na broni krótkiej - pistoletach. Dziś czas na przedstawienie Wam jak...
Vector Optics cz.1 - Kolimatory

Vector Optics cz.1 - Kolimatory

21-05-2024
Targi IWA 2024, które mieliśmy okazję zwiedzić (o czym zresztą pisaliśmy w naszym blogu) obfitowały w niezwykle ciekawe produkty, związane...