Oświetlenie taktyczne - czyli latarki montowane na broni, to temat który przewijał się już kilka razy, szczególnie w cyklu Custom Gun. Temat zarazem na tyle ciekawy, że postanowiliśmy poświęcić mu odrębny blog. Oglądając zdjęcia producentów broni czy też śledząc co ciekawsze kanały na Youtube, często napotykamy jednostki wyposażone w latarki. Szczególnie na zdjęciach i filmach z USA, na broni przeznaczonej do obrony domu. Ale i na zawodach dynamicznych, organizowanych w warunkach wymagających oświetlenia celu.
Przypatrzmy się obu zastosowaniom. Do samoobrony - użycie latarki na broni wydaje się w tym wypadku logiczne, o ile ewentualne zagrożenie miałoby miejsce nocą. Identyfikacja celu miałaby wtedy kluczowe znaczenie. Ale w dzień? No cóż - wtedy latarka też może być użyteczna. I to bardzo. Współczesne latarki, nawet te najmniejsze, mają jako źródło diody generujące bardzo jasne i mocne światło. Na tyle mocne, że nawet w dzień potrafi oślepić osobę, która nieumyślnie w nie zerknie.
Zatem światło użyte w dzień może oślepić napastnika, i spowodować, że odstąpi od ataku. Lub też oszołomionego uda się obezwładnić bez użycia broni. W obu przypadkach to duży plus. Nota bene tak samo oczywiście zadziała ręczna latarka, czy lampa błyskowa aparatu. O ile mamy takowe urządzenie pod ręką. Jest to zatem jeden z powodów, dla których warto nosić małą latarkę, lub - o ile czujemy taką potrzebę - zainstalować ją na broni.
Druga z opcji - strzelectwo dynamiczne w warunkach wymagających oświetlenia, nie wymaga chyba żadnego wyjaśnienia. Taka konkurencja ma własny regulamin i stosowany sprzęt musi być z nim zgodny. A jeśli chcemy brać udział a takich zwodach, to po prostu musimy mieć odpowiedni sprzęt. Również po to, aby przed zawodami solidnie poćwiczyć strzelanie z latarką. Jak i identyfikację celu i celowanie w ciemności.
Czy każda latarka może być mocowana do broni palnej? Nie. Tylko takie, które są fabrycznie dostosowane do używania na broni. Oczywiście chodzi tu o odporność na odrzut generowany przez wystrzał. Współczesne latarki posiadają elektroniczne sterowanie diodą, zabezpieczające ją przed uszkodzeniem spowodowanym np. przegrzaniem. Jak każda elektronika, musi być dostosowana do warunków użytkowania.
Latarki stricte dedykowane do broni nie tylko spełniają ten warunek, ale posiadają też odpowiednie mocowanie dostosowane - w broni długiej będzie to montaż do systemów M-Lok, Keymod czy na szynę Picatinny, a w pistolecie montaż na szynę 1913 lub na szynę dedykowaną tylko do danego modelu lub producenta, jak ma to miejsce np. w Glocku. W sprzedaży są też montaże dostosowane do ręcznych latarek taktycznych.
W przypadku broni krótkiej, czyli najczęściej współczesnych pistoletów samopowtarzalnych, mamy szynę akcesoryjną na szkielecie w przedniej części pod lufą. Większość pistoletów korzysta jak już wspominaliśmy ze standardu MILSPEC i szyny 1913, ale jest kilka rozwiązań niestandardowych. I to nie tylko w przytaczanych wyżej Glockach. Niektóre małe pistolety jak choćby Sig Sauer P365, P365X i P365XL mają własną szynę i wymagają dedykowanych tylko dla nich rozwiązań.
Na broni krótkiej montaż latarki wiąże się też z potrzebą posiadania specjalnej kabury, dostosowanej do danego pistoletu z zamocowaną latarką. Na zdjęciu poniżej widać pistolet Sig Sauer P320 XVTac w customowej wersji (opisywanej już na jednym z naszych blogów) w kaburze, którą możemy dostosować do dowolnej latarki zamontowanej na nim.
Poniżej Sig Sauer P365 XL - również w customowej wersji (i też już opisywanej w jednym z blogów). W tym wypadku zamontowana musiała być latarka dostosowana do tego konkretnie modelu, ze względu na nietypową szynę, w którą wyposażył tego maluszka producent. Co za tym idzie również wymagana była do niego specjalna kabura, tu akurat w wersji IWB czyli wewnętrznej, do skrytego noszenia.
Montaż latarki na pistolecie ma też dodatkową zaletę - zwiększa nam masę broni, szczególnie w przedniej części, co przekłada się na mniejszy podrzut i odrzut a tym samym przekłada się na większy komfort strzelania i lepszą kontrolę nad bronią. A tym samym na możliwość oddania kolejnego strzału nieco szybciej (mniejszy czas potrzebny na powrót z bronią na cel).
W latarkach dedykowanych do montażu na broni, oprócz samego systemu montażu, ważny jest również odpowiedni włącznik. W latarkach do pistoletów powinien on być wygodnie dostępny z obu stron, do włączenia albo palcem strzelającym lub kciukiem dłoni wspierającej (przy chwycie oburęcznym). W broni długiej dobrze by był włącznikiem zdalnym (na przewodzie) z możliwością włączenia światła chwilowego lub ciągłego.
Zapraszamy Was teraz na krótki przegląd latarek dedykowanych na broń palną z modeli firmy Olight. Firma oferuje doskonałej jakości latarki w różnych rozmiarach i systemach montażu, z wbudowanymi akumulatorami i opatentowanym przez nich systemem ładowania magnetycznego. Do broni krótkiej świetnym wyborem jest model Olight PL-Mini 2 Valkyrie. Jest to już druga generacje niezwykle udanej latarki.
Latarka ma światło o mocy 600 lumenów oraz rewelacyjny system szybkiego montażu na szynę 1913 oraz szynę Glock, z możliwością dostosowania do różnej wielkości pistoletu. Idealnie sprawdzi się zarówno na subkompakcie, pistolecie kompaktowym czy też pełno wymiarowym. Do tego możemy szybką przenieść ją na inną jednostkę. A to wszystko przy wyjątkowo atrakcyjnej cenie.
Olight BALDR Mini RL to wersja Mini rozbudowana o celownik laserowy. Posiada tą samą moc co wariant opisywany powyżej, ten sam system montażu z dostosowaniem do wielkości pistoletu i szybkim złączem QD, pozwalającym na przenoszenie latarki pomiędzy jednostkami oraz ten sam system ładowania magnetycznego.
Boczne przyciski oprócz aktywacji światła chwilowego lub ciągłego, mogą również aktywować celownik laserowy, którego emiter umieszczony jest w reflektorze latarki. Pozwala to na zachowanie wyjątkowo kompaktowej obudowy i stosowaniu latarki na wielu typach wielkości broni.
Latarka Olight BALDR S to większa siostra latarki Mini-2. Posiada większy akumulator a dzięki temu generuje też mocniejszy strumień światła, o wartości maksymalnej 800 lumenów. Występuje w dwóch kolorach: czarnym oraz Desert Tan. System montażu jest identyczny jak w wersji Mini, z możliwością dostosowania do różnych wielkości pistoletu jak i do szyny 1913 lub szyny Glock.
Tu również w reflektorze latarki umieszczony został celownik laserowy o zielonym promieniu. Latarki Olight z wbudowanym laserem śmiało mogą zastępować popularne obecnie kolimatory, szczególnie w sytuacji gdy pistolet, który posiadamy nie ma możliwości zamocowania kolimatora. Szyna 1913 występuje w większości współczesnych pistoletów, co daje na szansę na zwiększenie możliwości naszej broni również o szybkie celowanie laserem.
Serię latarek pistoletowych PRO otwiera Olight PL-Pro Valkyrie. To już poważna sprawa. Generuje 1500 lumenów i potrafi oświetlić nawet 280 m w linii prostej. Latarka ma system montażu QD pozwalający na jej szybki montaż na różnych jednostkach, również montaż na szynie 1913 lub Glock. Ładowana magnetycznie jak mniejsze modele.
Latarka Olight PL-Pro występuje w dwóch kolorach: czarnym i desert Tan, tak jak i mniejsze modele. Jest to wariant bez celownika laserowego. Latarka jest często montowana na karabinkach z platformy AR15, szczególnie na krótszych ich wersjach. Brak zdalnego włączania eliminuje ją z dłuższych wariantów.
Olight BALDR Pro to kolejna z dużych latarek pistoletowych firmy. Ma ona mniejszą moc niż PL - generuje bowiem maksymalnie 1350 lumenów, posiada jednak moduł celownika laserowego, umiejscowionego pod latarką. Oferowana w dwóch kolorach z takim samym systemem montażu jak opisywana wyżej PL-Pro Valkyrie.
Latarka Olight BALDR Pro R oferowana również w tych samych dwóch kolorach, posiada celownik laserowy zamontowany wewnątrz reflektora latarki. Dzięki temu posiada nieco bardziej kompaktową budowę. Sposób montażu pozwala tak jak we wszystkich latarkach do broni Olight na szybki montaż latarki lub równie szybkie przeniesienie na inną jednostkę
Olight ODIN Mini to z kolei latarka przeznaczona do montażu na broni długiej. Wyposażona jest w zdalny, przewodowy włącznik, z możliwością zamocowania go na szynie Picatinny (dołączony adapter) lub na rzep dolepiany do jednostki. Samą latarkę mocujemy do broni przez system M-Lok, choć możliwe jest dokupienie adaptera na szynę Picatinny.
Latarka jest dość kompaktowa, co niesie za sobą pewne ograniczenie co do wielkości akumulatora a tym samym możliwości generowania strumienia światła. Maksymalna moc strumienia światła tej latarki to 1250 lumenów. Latarka dostępna jest w trzech kolorach: czarnym, zielonym i desert tan.
Olight ODIN to największa i najmocniejsza z latarek dedykowanych do broni długiej, generująca maksymalnie do 2000 lumentów. Posiada podobny system montażu do broni, czyli M-Lok lub Picatinny w zależności od danego modelu, z możliwością dokupienia adapteru do innego systemu.
Zdalny wyłącznik przewodowy również, tak jak w mniejszej wersji, możemy mocować bezpośrednio do szyny Picatinny (w zestawie jest specjalny adpater) lub też przylepnym rzepem czy opaskami zaciskowymi (dostępnymi w komplecie). Ładowanie magnetyczne odbywa się w obu typach latarek przez odłączenie włącznika zdalnego i podłączenie w tym miejscu specjalnego przewodu do ładowania magnetycznego. Przewód zakończony jest wtyczką USB, możemy więc latarkę ładować ze standardowej ładowarki od telefonu, z powerbanku czy też bezpośrednio z laptopa.
Wybór latarek do broni jest spory i każdy znajdzie odpowiedni model dla swojej jednostki. Zarówno co do jej przeznaczenia, wielkości jak i kolorystyki. Jeśli nie wiecie jaka latarka będzie najlepsza dla Was, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu, gdzie pomożemy dobrać idealną latarkę :-)