Austriacka firma Glock znana jest każdemu pasjonatowi strzelectwa na całym świecie. Jej nazwa to praktycznie synonim nowoczesnego, polimerowego pistoletu samopowtarzalnego z mechanizmem bijnikowym, będącym konstrukcją maksymalnie prostą i ekstremalnie niezawodną. Do tego we wprawnych rękach niezwykle celną. A najbardziej znany model to bez dwóch zdań Glock 17. Nazwa modelu ma związek z kolejnym patentem - 17, Gastona Glocka, wynalazcy, założyciela i właściciela firmy. Historia firmy Glock zaczęła się w 1963 roku i początkowo nie miała nic wspólnego z bronią palną.
Firma bowiem zajmowała się produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych i metali, w tym wojskowych noży. Przełom i zarazem zmiana produkcji na broń palną, nastąpił w latach 80-tych XX wieku, kiedy to Gaston Glock postanowił wziąć udział w konkursie na nową broń krótką dla austriackiej armii. Nie mając doświadczenia w produkcji samej broni, Glock zakupił kilka z najpopularniejszych wówczas modeli pistoletów, rozłożył je do ostatniej śrubki i zbadał wszystkie ich wady i zalety. Do tego mając już wtedy olbrzymie doświadczenie w produkcji wyrobów z polimerów, postanowił oprzeć swoją konstrukcję o szkielet wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego.
Pozbawił też swoją broń wszystkich - jego zdaniem, niepotrzebnych elementów i drastycznie zredukował ilość elementów składowych, dokładnie dostosowując projekt do potrzeb masowej produkcji. Zaowocowało to powstaniem broni niezawodnej, łatwej i szybkiej w produkcji, a przez to też… niezwykle taniej. Koszt produkcji Glocka 17 był tak niski, że wchodząc na rynek amerykański, Gaston Glock mógł zaoferować swój pistolet z marżą 300% a i tak oferować go w cenie, poniżej kosztów produkcji kolejnego na rynku, najtańszego wówczas pistoletu. Dziś oferta firmy Glock jest rozbudowana, coraz częściej pojawiają się nowości, a sama broń ma grono swoich gorących zwolenników jak i drugie tyle zagorzałych przeciwników.