Kolejna broń - Specjalizacja cz.4 - Rewolwer do PIRO
Strzelectwo dynamicznie zyskuje coraz większe grono zwolenników. Nie może to dziwić, w końcu jest to sport strzelecki najbardziej zbliżony do realiów użycia broni np. w samoobronie. Jedną z ciekawszych konkurencji jest PIRO czyli strzelanie dynamiczne w konkurencji PIstolet i Rewolwer Obronny. Aktualne przepisy dotyczące PIRO można znaleźć zarówno na stronach PZSS (pzss.org.pl) jak i organizacji PIRO (piro.org.pl). Jeśli planujemy start w tej konkurencji, koniecznie zapoznajmy się z jej przepisami. Określone są tam m.in. dopuszczalne parametry broni, kabur, ładownic, amunicji jak i zasad obowiązujących podczas zawodów.
W przypadku rewolweru, regulamin (edycja 2025, wydanie I, obowiązujący od 02.01.2025) wymienia cechy broni dopuszczonej do startu w PIRO, pokazane na powyższym screenie. Biorąc zapisy regulaminu pod uwagę, prezentujemy Wam kilka dostępnych na rynku rewolwerów, które możecie użyć w zawodach PIRO. Ze względu na wymogi kalibru bierzemy pod uwagę rewolwery w kalibrach 9x19 mm, .38 Special, .357 Magnum. Z kolei .44 Magnum, ze względu na spory odrzut nie bierzemy do naszych rozważań. I tu jedna uwaga: choć regulamin PIRO nie wskazuje jednoznacznie na niemożność używania amunicji Magnum, to warto przed zawodami dopytać organizatorów, gdyż możliwa jest sytuacja, że amunicja Magnum zostanie uznana przez sędziego za niebezpieczną, co będzie skutkować dyskwalifikacją zawodnika.
Ze względu na wymóg osiągnięcia współczynnika mocy równego 125, obliczanego wg wzoru: masa pocisku (w granach) x średnia prędkość (w stopach na sekundę) / 1000, nie bierzemy pod uwagę broni z lufą krótszą niż 3 cale - tam osiągnięcie współczynnika może być dla niektórych typów amunicji niemożliwe do spełnienia, poza tym taka broń średnio nadaje się do strzelań na dystansach powyżej 10 m, a PIRO przewiduje większość celów na dystansie do 15m oraz sporadyczne na dystansie do 30 m. Na screenie powyżej mamy wykaz jakiej broni nie należy używać do PIRO. Zwróćmy uwagę na pkt. 12.10.1 - gdyż w naszym zestawieniu wystąpi rewolwer S&W V-Comp z fabrycznym kompensatorem, jednak ze względu, że występuje on tylko w takim wariancie i jest ogólnie dostępny, możliwe jest użycie tej broni w zawodach.
Prezentacje uszeregowaliśmy alfabetycznie - jako pierwsza zatem firma Alfa Proj i rewolwer Alfa Steel 3541 w kalibrze .357 Mag / .38 Special. Rewolwery Alfa Steel to prawdziwy przebój firmy. Eksportowane do wielu krajów, w tym do Polski, cenione są na klasyczny wygląd, wysoką jakość wykonania, celność oraz bardzo przyjemną pracę spustu w trybie SA (pojedynczego działania, po napięciu kurka). Do tego oferowane wprzystępnej cenie. Oczywiście jak na klasyczny rewolwer przystało, spust działa w trybie SA / DA (pojedynczego / podwójnego działania) w zależności od tego czy oddajemy strzał po napięciu kurka (SA) czy napinając go pracą na spuście, kończąc cykl strzałem (DA). Podstawową rękojeścią oferowaną przez czeskiego producenta jest klasyczna rękojeść z drewnianymi uchwytami. Zapewnia ona mocny, pewny chwyt oraz doskonale prezentuje się niezależnie od tego czy jest dostarczana w wersji chrom czy oksydowanej na czarno.
Rewolwer Colt King Cobra (Kobra Królewska) z lufą 4.25 cala to piękna i jadowita jednostka ;-) Kąsa zawzięcie mocnym kalibrem .357 Magnum, choć jednocześnie zachwyca swą nienaganną sylwetką. Nierdzewna stal świetnie kontrastuje z drewnianymi okładzinami chwytu. Jak wszystkie rewolwery z linii Colt King Cobra (a są w tej rodzinie obecnie dostępne 3 modele) posiada bęben ze stali nierdzewnej,mieszczący w swych trzewiach 6 sztuk amunicji. Celnemu kąszeniu... eee, tj. strzelaniu ;-) wydatnie pomagają precyzyjne przyrządy celownicze: światłowodowa muszka i regulowana szczerbina.
W celnym strzelaniu pomaga również doskonały spust. Jak w większości rewolwerów (a w praktycznie wszystkich klasycznych) jest od zarówno podwójnego jak i pojedynczego działania (DA / SA). Podwójne działanie (DA) oznacza, iż w pierwszej fazie, ruch palca na spuście powoduje napięcie kurka, a w drugiej, jego zwolnienie (czyli strzał). Pojedyncze działanie (SA) to wstępne napięcie kurka przed rozpoczęciem pracy na spuście, po czym pociągnięcie spustu od razu inicjuje strzał. W trybie pojedynczego działania spust jest zdecydowanie lżejszy (o mniej więcej połowę, spada z prawie 10 funtów w trybie DA do 5 funtów w trybie SA).
Colt Python z lufą 4,25 cali to pośredni przedstawiciel rodziny rewolwerów serii Python. Oprócz niego dostępne mamy dwa modele, nieco mniejszy o długości lufy 3" oraz większy o długości lufy 6 cali. Klasyczna, dopracowana w najmniejszych szczegółach konstrukcja uwodzi doskonałymi materiałami i wysoką jakością wykonania. Colt Python, niezależnie od rozmiaru, będzie ozdobą każdej kolekcji. jak na tak pięknego klasyka przystało - posiada typowe dla rewolwerów przyrządy celownicze: stała muszka z czerwonym insertem, oraz regulowana szczerbinka. Strzelcy przyzwyczajeni do „zgrywania” muszki ze szczerbinką we współczesnych pistoletach samopowtarzalnych, muszą pamiętać, iż najczęściej doskonale widoczny, czerwony insert, nie jest końcem muszki, a umiejscowiony jest w okolicach jej środka. Nad nim mamy czarną górę muszki, i to z nią wyrównujemy broń przy strzelaniu precyzyjnym, tarczowym. Czerwony insert umożliwia nam szybkie celowanie i strzelanie dynamiczne, podobnie jak w muszce światłowodowej.
Na fali sukcesu pierwszych modeli rewolwerów Kimber K6s, w 2020r. amerykański producent wprowadził wersję Kimber K6s DASA Target GFO. Perfekcyjnie wykonany, co zresztą jest typowe dla produktów Kimber, jest ciekawą alternatywą dla dość uniwersalnej broni krótkiej. Z jednej strony mamy dłuższą, 4-calową lufę (pierwotnie rewolwery K6s DASA miały lufy 2- i 3-calowe), która przez dłuższą linię celowania daje nam bardziej precyzyjną broń. Z drugiej jednak, jej wymiary nadal nie są tak duże, aby nie można było używać broni do noszenia i samoobrony. Dodatkowo mamy tu w pełni regulowaną mikrometrycznie, typowo tarczową szczerbinkę.
Idealnie dobrano też fakturę i kolor paneli chwytu, wykonanych z wysokiej jakości drewna orzechowego. Mechanizm spustowy, zgodnie zresztą z nazwą (DASA) jest zarówno podwójnego (DA = double action) działania jak i pojedynczego (SA = single action). W trybie DA pierwszy ruch spustu naciąga kurek, potem dochodzimy do ściany i przełamania. Ruch jest płynny, choć nieco ciężki - tak zresztą w tym trybie ma być. Ciężar spustu pełni tu rolę zabezpieczenia przed przypadkowym strzałem w stresie. Tu strzału musimy być absolutnie pewni. Z kolei tryb SA, po wstępnym naciągnięciu kurka, jest lekki i nadaje się do bardziej precyzyjnych strzałów, wręcz skrojony jest do strzelań tarczowych.
Rewolwer Smith&Wesson 19 Black Classic w kalibrze .357 Magnum to niezwykle udane połączenie klasyki z nowoczesnością. Klasyką jest wygląd nawiązujący do największych przebojów firmy jednoznacznie kojarzący się z filmowymi bohaterami, noszonymi u boku szeryfów, policji czy w kaburze pod pachą przez niezłomnego detektywa. Nowoczesność zaś objawia się w rozwiązaniach mechanicznych, materiałach i ich precyzyjnej obróbce na cyfrowo sterowanych frezarkach CNC.
Lufa długości 4,25 cala oraz dość kompaktowy szkielet, wraz z niską (jak na rewolwer) masą, sprzyja noszeniu broni. Niezawodność z jakiej słyną rewolwery, rekompensuje zaś mniejszą pojemność „magazynka” - bęben mieści bowiem 6 szt amunicji, i wolniejszą wymianę amunicji, niż w przypadku pistoletów samopowtarzalnych z magazynkami pudełkowymi. Amunicja kalibru .357 Magnum to wręcz standard współczesnych rewolwerów. Mocna, o dużej sile obalającej, stworzona zarówno do samoobrony przed napastnikiem jak i przed… niedźwiedziem. W każdym razie przez myśliwych w USA ;-)
Rewolwery od lat kojarzą się z bronią produkowaną przez Smith&Wesson. Zaraz za Coltem, lub nawet obok niego. Wybór modeli oferowanych przez Smith&Wesson jest olbrzymi. Firma oferuje rewolwery od najmniejszych do prawdziwych kolosów. Zarówno w bocznym zapłonie jak i największe kalibry Magnum, uwielbiane przez sławnego detektywa, Brudnego Harry’ego. Najpopularniejsza seria to bez dwóch zdań modele ze szkieletem L-Frame - w USA określane jako średnie (Medium Frame) u nas to zdecydowanie „duża broń”. A najpopularniejszym kalibrem dla tego typu rewolweru jest .357 Magnum.
Jednak największe emocje budzą rewolwery dopieszczone przez fabryczny dział tuningu czyli Performance Center, które rozsławił sam Jerry Miculek, m.in wieloma rekordami świata w szybki strzelaniu z rewolweru. Tak wyjątkową bronią jest rewolwer S&W Performance Center 627 V-COMP z lufą o długości 5 cali, napędzany amunicją kalibru .357 Magnum. Ręczne spasowanie elementów gwarantuje najwyższą jakość i precyzję broni. Zresztą cecha ta od zawsze kojarzona była z modelami 627, które są kolejną ewolucją szkieletu serii N-Frame, doskonalonego od lat .30 XX wieku. Pierwsze rewolwery korzystajace z ramy typu N nazywane były „Registered Magnum”.
Już sam wygląd sporo obiecuje - matowo czarna powłoka lufy, szkieletu oraz gumowych okładzin od Hogue Inc., kapitalnie kontrastuje z matowo srebrnym kompensatorem, ryflowanym bębnem oraz powiększonym kurkiem i spustem. Całość wykonana jest ze stali nierdzewnej, co gwarantuje zarówno wysoką wytrzymałość jak i odpowiednią masę wynoszącą 1,32 kg, co wraz kompensatorem powoduje, iż strzelanie z było, nie było mocnej amunicji Magnum, nie nastręcza żadnych problemów - ba, jest nawet niezwykle przyjemne :-) Do tego broń szybko wraca na cel, co pozwala oddać kolejny celny strzał. I następny. Łącznie aż 8 - gdyż taka właśnie jest pojemność bębna. Doskonałą całość zgrabnie uzupełniają wysokiej jakości przyrządy celownicze, z w pełni regulowaną szczerbinką.
Dział Performance Center od Smith&Wessona to fabryczny dział tuningu, a każda jednostka sygnowana ich logo przyprawia znawców tematu o dreszczyk emocji. Spod rąk mistrzów rusznikarskiego fachu wychodzą takie cudeńka jak np te używane przez Jerry’ego Miculka (którego zresztą mieliśmy okazję poznać na targach IWA w 2023 roku). To broń niezwykła, prawdziwie sportowe maszyny. I nie inaczej jest w przypadku rewolweru S&W 686 Plus Performance Center z 5-calową, meczową lufą.
To rewolwer stworzony do strzelań dynamicznych. Szybkich i celnych. Doskonała 5-calowa lufa, osadzona w szkielecie z systemem wentylacji, jednocześnie odciążonym od przodu, z powiększonym bębnem mieszczącym 7 naboi .357 Magnum. Bęben posiada fabryczne frez, umożliwiający stosowanie blaszek Moonclip, czyli systemu łączącego wszystkie naboje i umożliwiającego najszybszą możliwą w rewolwerach wymianę amunicji - jednym ruchem pozbywamy się 7-łusek i drugim ładujemy od razu 7-naboi spiętych Moonclipem.
Aby cały proces przyspieszyć fabrycznie mamy zainstalowaną powiększoną dźwignię zwalniania bębna, idealnie umiejscowioną pod kciukiem. Również kurek rewolweru jest powiększony, umożliwiający szybkie jego napięcie jeśli chcemy skorzystać z trybu SA - single action. Spust działa REWELACYJNIE. Zdecydowanie podrasowany przez dział Performance Center. W trybie podwójnego działania cięższy, ale o płynnym biegu i świetnym przełamaniu. W trybie pojedynczego działania, po wstępnym napięciu, działa praktycznie po muśnięciu palcem. Sportowiec pełnej krwi!
Rewolwer Smith&Wesson 686 SSR Performance Center Pro Series to również broń wyjątkowej urody. Dzięki udanemu połączeniu drewnianych okładzin rękojeści o wysokiej ergonomii, zapewniającymi pewny, wysoki chwyt, oraz matowej stali nierdzewnej, z której wykonany jest szkielet, lufa i bębenek o pojemności 6 szt amunicji w kalibrze .357 Magnum.
Seria Pro Performance Center oferuje odciążone lufy o nieco mniejszym profilu, za to zakończone świetnie wykonaną, precyzyjną koronką, wpływającą na wysoką celność strzałów. W tej konstrukcji wszystko jest głęboko przemyślane, nawet kształt i tekstura chwytu. Uwagę przykuwają kurek i spust, odstający kolorystyką i wydający się na pierwszy rzut oka, jakby nie w pełni wykończonymi. Jest to jednak celowy zabieg, a taka właśnie powłoka powstała w wyniku obróbki chemicznej, mającej na celu zwiększenie trwałości tych elementów.
Pomimo tego, że wybór rewolwerów na polskim rynku jest znacznie mniejszy niż pistoletów samopowtarzalnych, to i tak mamy możliwość zakupu wyjątkowo ciekawych modeli. Te prezentowane dziś wybraliśmy właśnie ze względu na ich dostępność. Pełną gamę rewolwerów możecie zawsze porównać w naszym sklepie, do odwiedzenia którego - jak zawsze - gorąco Was zachęcamy! Zatem… do zobaczenia wkrótce :-)