Pistolet Springfield ECHELON kal. 9x19

  • Obserwuj produkt:
  • Dodaj recenzję:
  • Kod: HS EC9459B-U
  • Producent: Springfield Armory
  • Dostępność: Dostępny

  • Historia ceny
    Najniższa cena 30 dni przed zmianą: 1,00 zł brutto
  • szt.
  • 3 690,00 zł

Trzydzieści lat doświadczenia, ponad 40 nagród branżowych z całego świata, ponad 6 milionów sprzedanych pistoletów i 100% komponentów produkowanych we własnej fabryce. Do tego certyfikat NATO. Czy to amerykański gigant? Nie, to chorwacka firma HS-Produkt. Choć skojarzenie z USA nie jest bynajmniej przypadkowe. Znana amerykańska firma Springfield Armory, która chciała zaistnieć w segmencie nowoczesnych, polimerowych pistoletów z mechanizmem bijnikowym, doszła do wniosku, że bardziej jej się opłaca brandować bardzo dobrą broń HS pod własną marką, niż projektować nową jednostkę.

Pistolet Springfield ECHELON

Pistolety chorwackiej firmy HS-Produkt sprzedawane są w USA pod marką Springfield Armory. W Stanach noszę one nazwę XD, a najbardziej usportowione wersje to XD-M (od słowa Match). Pomysł Springfielda był strzałem w dziesiątkę, pistolet XD-M 5.25 cala trzykrotnie zgarnął w USA tytuł „Gun of The Year”, co na tak wymagającym rynku świadczy o jakości broni. Początkowo również w Polsce pistolety firmy HS-Produkt oferowane były pod nazwą XD, jednak sukcesywnie wyparły je modele bezpośrednio z chorwackiej dystrybucji.

Pistolet Springfield ECHELON

Na kolejną nowość chorwacki producent kazał nam czekać aż do 2023 roku. Jednak zdecydowanie było warto. Firma umiejętnie analizowała obecne trendy broni krótkiej i zaproponowała do nich kilka niezwykle ciekawych ulepszeń. Wyjątkowość nowej broni podkreśla już sama nazwa: Echelon. Historycznie eszelon to nazwa formacji, której zastosowanie w zdawałoby się przegranej bitwy ze Spartą, odwróciło jej losy i pozwoliło słabszemu rywalowi na pokonanie wojsk agresora. Eszelon to formacja rozbita na kilka szeregów, gdzie każdy następny przesunięty jest w tył i w prawo, a atakujący rozbija się o nie jak fale o skały.

Pistolet Springfield ECHELON

Co oferuje nam - oprócz tak znamienitej nazwy, pistolet Springfield Echelon. Całkiem sporo. Po pierwsze, firma zastosowała podobny do Sig Sauera i Beretty, stalowy mikro szkielet, nazywając go COG (Central Operating Group). Jest on tak jak u wspomnianych konkurentów łatwo wymienny, co czyni broń modułową, a polimerowy chwyt jednocześnie nie jest istotną częścią broni i może być bez problemów zastępowany innym (np. o innej wielkości, kolorze czy nawet kształcie - o ile pojawią się na rynku takie rozwiązania). Ciekawostką jest sam chwyt, o teksturze znanej już wcześniej z Hellcat Pro (HS11 Pro).

Pistolet Springfield ECHELON

Ma on bowiem wymienne tylne nakładki, ułatwiające dopasowanie do dłoni. Czyli inaczej jak np. w P320 od Sig Sauer, gdzie trzeba wymienić cały chwyt. Kolejna nowość to zamek. Same nacięcia w przedniej i tylnej części są agresywne, ale i bardzo ciekawie zaprojektowane, tworząc linię eszelonu. W tylnej części ma on wypustki ułatwiające przeładowanie, coś na kształt rączki z AR-15 czy „skrzydełek” z pistoletu H&K SFP9. W Springfield Echelon owe wypustki są integralną częścią zamka. Ciekawie i praktycznie. Kolejna nowość to system VIS (Variable Interface System) czyli system frezu, umożliwiający bezpośredni montaż na zamku ponad 30 różnych typów kolimatorów. Bez dodatkowych płytek montażowych.

Pistolet Springfield ECHELON

Springfield Echelon jest w pełni obustronny. Blokada zamka (często nazywana „zrzutem”) jest z obu stron, co jest obecnie właściwie standardem, ale... mamy tu obustronny przycisk zwalniania blokada magazynka (też zwany czasami „zrzutem” ;-) ) co już standardem nie jest. Najczęściej przycisk można wymienić z lewej na prawą stronę. Tu mamy już od razu z obu stron. Producent oferuje nam od razu w zestawie dwa rodzaje magazynków: jeden 17-nabojowy i jeden 20-nabojowy z przedłużoną stopką. Chwyt (grip) posiada wyraźnie wysunięte poza obrys jak i teksturowane tak jak powierzchnia chwytu „punkty indeksujące”

Pistolet Springfield ECHELON

Pozwalają one dla ręki silnej na spoczynek palca strzelającego poza obszarem pracy spustu, a w przypadku ręki wspierającej przy uchwycie typu clamshell, na położenie z drugiej strony kciuka, tworząc de facto małą półkę. Pozwala to na jeszcze lepszą kontrolę nad bronią i szybsze oddanie kolejnego, celnego strzału. Pistolet posiada doskonałe, stalowe, bojowe przyrządy celownicze z trytową muszką. Dostępnych jest kilka wersji pistoletu, np. z gwintowaną lufą.

Nowy pistolet miał swoją premierę w USA (oczywiście na tamtym rynku oferowany pod marką Springfield) i z marszu zyskał olbrzymią sympatię amerykańskich strzelców, co przełożyło się na kolejny dla pistoletów HS Produkt / Springfield tytuł Handgun of the Year (na rok 2023, przyznaną przez wydawnictwo Guns&Ammo), oraz tytuł 2023 Best New Handgun. I wiecie co? Broń już za moment będzie na półkach naszego sklepu :-) Tak, tak - też nie możemy się tego doczekać :-)

 

Specyfikacja:

- kaliber: 9x19 mm

- długość lufy: 4,5 cala / 114,3 mm

- skok gwintu: 1:10

- materiał lufy: stal kuta na zimno, wykończenie powłoką Melonite

- długość: 203,2 mm

- szerokość: 30,48 mm

- wysokość: 139,7 mm z magazynkiem 17-nabojowym / 165,1 mm z magazynkiem 20-nabojowym

- magazynek: stalowy, 1x 17-nabojowy, 1x 20-nabojowy

- waga: 677 g z pustym magazynkiem 17-nabojowym / 689 z pustym magazynkiem 20-nabojowym

- przyrządy celownicze: trytowa muszka, szczerbinka typu U-Dot

- optyka: system VIS umożliwiający bezpośredni montaż 30 rodzajów kolimatorów

- chwyt: polimerowy rozmiar M, 3 wymienne nakładki tylne

- pełna obustronność: zrzut zamka i magazynka z obu stron

 

REZERWACJA BRONI: w sklepie luska.pl broń można zarezerwować poprzez stronę, składając zamówienie z odbiorem osobistym w siedzibie sklepu. Więcej informacji w linku. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt.

Broń, amunicja, prochy strzelnicze oraz spłonki to towary koncesjonowane nie podlegające sprzedaży online, tym samym nie ma możliwości wysyłki tychże towarów. Sprzedaż towarów koncesjonowanych możliwa jest tylko w siedzibie sklepu za okazaniem stosownych dokumentów.

Zamówienia złożone w sklepie online na towary koncesjonowane muszą być odebrane w sklepie stacjonarnym, w przeciwnym wypadku zamówienia takie zostaną anulowane.


Typ broni krótkiej: Pistolet
Optics Ready: Tak
Mechanizm spustowy: bijnikowy
Szkielet: Polimer
Gwint zewn.na końcu lufy: Nie
Rozmiar: Full size
Regulowane przyrządy celownicze: Nie
Rodzaj przyrządów celowniczych: Trytowe
Przeznaczenie broni: Dynamika, Noszenie, Rekreacja, Służbowy
Długość lufy: pow.4 do 5 cali
Kaliber broni: 9x19

Broń do ochrony osobistej. Część 1.

Broń do ochrony osobistej. Część 1.

07-01-2024
Każdy uprawniony do posiadania broni palnej w Polsce wie, że podstawą prawną, na której opiera się możliwość posiadania własnej jednostki...