Wada wzroku a strzelectwo.

09-06-2022

Dziś kilka słów o wadach wzroku. Jak wszyscy doskonale wiemy okulary ochronne na strzelnicy to rzecz niezbędna. Część z nas, strzelców oprócz okularów balistycznych musi się również uzbroić w okulary korekcyjne, tak żeby można było strzelać bezpiecznie ale i celnie.

Poprosiliśmy naszego kolegę Daniela (ten gość ze zdjęcia poniżej to właśnie on ;-)), strzelca sportowego i świetnego optometryste o wytłumaczenie w kilku słowach o co chodzi z tymi wadami wzroku i jak sobie z nimi radzić, tak żeby kulki zawsze lądowały w 10 ;-)

Strzelectwo sportowe daje dużo przyjemności zarówno osobom dorosłym jak i młodzieży, bez względu na to czy mówimy o strzelaniu rekreacyjnym, czy rywalizowaniu zawodniczym na poziomie pucharów Polski. Sport ten w ostatnim czasie jest bardzo popularny i obserwujemy nim coraz większe zainteresowanie. Jakość osiąganych wyników może zostać jednak znacznie obniżona, poprzez posiadanie wady wzroku, która skutecznie utrudni precyzyjne i powtarzalne odkładanie punktu celowania na tarczy.

Najczęstszą wadą wzroku dotykającą większość populacji w średnim wieku, jest presbiopia. Polega ona na nieostrym widzeniu do bliży u osób po 40 roku życia. Objawia się ona poprzez nieostro widziany tekst dokumentów czy książki i wiążący się z tym znaczny wysiłek jaki musimy wkładać w czytanie tekstu znajdującego się na dystansie ugiętych rąk. Problem presbiopii bardzo mocno ogranicza dokładne celowanie, ponieważ przyczynia się do nieostrego widzenia mechanicznych przyrządów celowniczych w pistoletach, czy karabinach.

Nie tylko problem z czytaniem do bliży może nas ograniczać w osiąganiu dobrych wyników w strzelectwie sportowym, posiadanie wady wzroku w postaci krótkowzroczności, czy nadwzroczności, również spowoduje szybkie zmęczenie wzroku i małą efektywność w osiąganiu dobrych wyników. Obie te wady przyczyniają się do rozmazanego obrazu widzianego w dali, co przekłada się na widzenie zamazanego celu, utrudnia obserwację otoczenia i nie wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo na przedpolu. O ile w skorygowaniu krótkowzroczności, czy nadwzroczności może pomóc nam celownik optyczny, o tyle posiadanie niezborności wzroku w postaci astygmatyzmu jest większym problemem. Przekłada się on na nieostre widzenie do dali i do bliży. Wiedzą o tym osoby posiadające na oku dominującym astygmatyzm i próbujące zobaczyć ładną kropkę w celowniku kolimatorowym, gdzie zamiast kropki widzą przecinek, czy nieregularną plamkę.

Nawet niewielkie niedokorygowanie wady wzroku może mieć wpływ na szybkość umieszczenia punktu celowania na tarczy, co w konkurencjach dynamicznych jest bardzo istotne. W dobrym doborze korekcji okularowej ważna jest również odległość przyrządów celowniczych od oka, dla tego dobrze jest aby podczas badania była możliwość posiadania przy sobie broni aby móc na miejscu sprawdzić komfort widzenia przyrządów celowniczych i celu. Okulary korekcyjne mogą nie tylko poprawić komfort strzelania, ale stanowią też ważny element ochronny naszych oczu, zabezpieczając je przed gazami prochowymi, czy przed uderzeniem gorącą łuską. Oprócz stosowania zwykłych okularów korekcyjnych, dostępne są również specjalne okulary strzeleckie posiadające wewnętrzną wkładkę na szkła korekcyjne, które łączą w sobie oba aspekty prewencji wzroku przed urazami mechanicznymi i komfortowym widzeniem podczas strzelania. Poniżej zdjęcie właśnie takiej wkładki dedykowanej do okularów Wiley X

Jeśli strzelacie i macie problem z wadą wzroku to autor tego tekstu, Daniel Błoch, świetny optometrysta z przyjemnością Wam pomoże. Możecie się z nim skontaktować jak poniżej:

OPTO Daniel Błoch

ul. Kasztanowa 16, 63-200 Jarocin

tel. 512 459 722

W przypadku gdy szukacie okularów balistycznych, odpowiednich na strzelnicę to znajdziecie je oczywiście w naszym sklepie.