22LR - niedoceniane możliwości. Część 2 - broń długa.

15-01-2023

W pierwszej części naszych rozważań o broni bocznego zapłonu, przybliżyliśmy Wam temat pistoletów, w rozbiciu na może niekonwencjonalne, ale całkiem logiczne kategorie ich przeznaczenia. Przyznacie sami, że wybór pistoletów i rewolwerów jest obecnie całkiem spory i każdy może znaleźć coś interesującego. Podobnie jest z karabinami - bronią długą, która potrafi dostarczyć nie mniej frajdy niż zabawy i trening pistoletowy.

Tak jak w przypadku broni krótkiej, tak i dziś, opowiadając o karabinach, podzielimy je na własne „kategorie” ze względu na najbardziej pasujące do nich przeznaczenie. Dodajmy od razu, iż jest to podział umowny, każdy może dokonać własnego, wg indywidualnych potrzeb i wymagań.

Nasz podział wygląda następująco:

1. Karabinki jednostrzałowe i powtarzalne, a w nich:

1.1. Do treningu ogólnego i strzelania rekreacyjnego („plinkingu” ;-) )

1.2. Precyzyjne, do strzelań sportowych jak i treningów długodystansowych czy na skupienie

2. Karabinki samopowtarzalne

2.1. Do treningu ogólnego i strzelania rekreacyjnego („plinkingu” ;-) )

2.2 „Taktyczne”, do konkurencji dynamicznych (tzw. „mini rifle”).

Naszą podróż po broni długiej bocznego zapłonu zaczynamy od karabinków jednostrzałowych i powtarzalnych do rekreacji i treningu ogólnego. Są to jednostki, które idealnie pozwolą początkującym strzelcom na zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa, z obsługa broni długiej oraz zapewnią tani i sympatyczny trening i świetne spędzanie czasu wśród rodziny, przyjaciół i znajomych.

Savage modelem Rascal oferuje nam ładny dla oka, lekki i wyjątkowo bezpieczny karabin bocznego zapłonu. „Youth Rifle” - karabin dla młodych strzelców, tak ten typ broni określany jest w USA. Nie bez powodu. Lekki - ważący zaledwie 1,23 kg, kompaktowy - o długości 77 cm i zmniejszonych wymiarach, jest do tego celu wprost idealny. Do tego fajne i proste w regulacji przyrządy mechaniczne - stałą, stalową muszkę i regulowany przeziernik. Karabin posiada również otwory montażowe pod obejmy lub szynę akcesoryjną pod montaż optyki celowniczej.

Do tego polimerowa osada Sporter, w wielu ciekawych wariantach kolorystycznych. Broń ta jest wyjątkowo bezpieczna. Po pierwsze: jest to karabin jednostrzałowy. Po drugie posiada ręczny bezpiecznik nastawny. Po trzecie: bezpiecznik w języczku spustowym. Po czwarte: można łatwo, bez pociągania spustu, rozładować zamek. Po piąte: posiada specjalnie zaprojektowaną rampę, ułatwiającą podawania naboju do komory nabojowej z jednej strony, a z drugiej, jej czerwony kolor, szybko - wzrokowo, pozwala wykazać brak naboju w komorze nabojowej.

CZ-tki kojarzą się głównie ze znakomitymi sportowymi pistoletami (do konkurencji dynamicznych) oraz równie cenioną bronią długa myśliwską. Ceska Zbrojovka ma jednak w swojej ofercie również nowoczesne karabinki bocznego zapłonu, oznaczone jako modele CZ 457. Doskonałe zarówno do stawiania pierwszych kroków w strzelectwie, uprawiania sportów jak i rekreacyjnego „plinkania”. CZ 457 Synthetic - wersja z osadą polimerową pokrytą gumową powłoką Soft-touch, posiada 16 calową (412,5mm) lufę o lekkim profilu z gwintem na końcu 1/2 cala x 20 TPI. Również pod optykę (bez przyrządów celowniczych). Waga 2.5 kg.

CZ 457 Premium - występuje w wersji dla lewo i praworęcznych, kolba typu bawarskiego, osada z orzecha. Długa, 24 calowa (630mm) lufa o lekkim profilu z gwintem na końcu 1/2 cala x 20 TPI. Posiada mechaniczne przyrządy celownicze (muszka światłowodowa, szczerbinka regulowana). Waga 3,2 kg.

CZ 457 Jaguar - to nowoczesna wersja klasyki CZ-tki. Posiada najdłuższą lufę z całej serii 457 - 28 cali (726 mm) o lekkim profilu, klasyczną osadę z drewna bukowego z grawerowanym motywem jaguara, z kolbą typu bawarskiego oraz jako jedyny z całej serii 10 nabojowy magazynek w standardzie. Do tego mechaniczne przyrządy celownicze, ze szczerbinką regulowaną, posiadającą iterację dla dystansu od 25 do 200m. Gwint na końcu lufy 1/2 cala x 20 TPI. Waga 3,3 kg.

Następną podkategorią karabinków powtarzalnych bocznego zapłonu, są jednostki precyzyjne. Są wśród nich karabiny, które stworzone są do strzelań sportowych na skupienie, są jednostki idealne do treningu długodystansowego i to... na krótszych osiach (w przypadku lekkiego pocisku naboju .22LR, już na 100 m możemy odczuć wpływ wiatru, temperatury czy deszczu, co pozwoli nam uwzględniać korekty, dostępne dla karabinów centralnego zapłonu na dużo dłuższych osiach, których jest u nas jak na lekarstwo). Są również karabiny przeznaczone do strzelań sportowych, np. na 50m.

Świetnym przykładem tego właśnie zastosowania są karabiny firmy Anshutz. Prezentowany model Ansutz 1761 posiada lufę o długości 544mm, magazynek o pojemności 5 sztuk amunicji a po dokupieniu precyzyjnych przyrządów mechanicznych (regulowany mikrometrycznie diopter i tunelowa muszka z wymiennymi insertami) pozwala na uzyskanie bardzo dobrych wyników na tarczy.

Karabinek Savage Mark II FVT to przystępna cenowo, precyzyjna broń, zapewniającą zarówno świetny trening dla początkujących strzelców, jak i możliwość konkurowania w zawodach sportowych. Jest to możliwe dzięki precyzyjnej, ciężkiej 21 calowej lufie, równie precyzyjnemu spustowi Accu Trigger oraz przyrządom celowniczym: regulowanemu przeziernikowi i muszce tunelowej z wymiennymi wkładami. Oferowana osada typu Varmint, jest polimerowa, co zapewnia użytkowanie jej w każdych warunkach, w tym również przy deszczowej czy śnieżnej pogodzie. Nowoczesny wygląd i umiarkowana cena, dopełniają wizerunku niezwykle udanej jednostki.

Przy obecnych cenach amunicji, karabin taki jak Savage Mark II FVT będzie również świetnym wyborem jako jednostka treningowa dla bardziej zaawansowanych strzelców, umożliwiająca im bardzo tani trening. Jest też kapitalnym karabinem na rozpoczęcie przygody ze strzelectwem wśród naszych pociech, umożliwiając zapoznanie się zarówno z bezpieczną obsługą broni jak i świetnym, wspólnym spędzaniem czasu na sportowej rywalizacji. A dzięki temu może wyrośnie nam kolejne pokolenie przyszłych mistrzów? Od czegoś trzeba zacząć, a to broń wprost idealna na pierwszy krok.

Spory sukces karabinu Ruger Precision Rifle w kalibrach typowo długodystansowych, zaowocował powstaniem „młodszego brata” tegoż modelu w postaci karabinu bocznego zapłonu Ruger Precision Rimfire. Do tego skonstruowanym tak, aby móc strzelać na dłuższe dystanse. W każdym razie dłuższe dla amunicji bocznego zapłonu. Sam karabin, choć różni się detalami i użytym materiałem, od razu nasuwa jednoznaczne skojarzenia ze swoim „starszym bratem”.

Zabieg celowy i zarazem bardzo udany. Broń wykonana jest bardzo dobrze, w dodatku, aby uczynić trening jak najbardziej zbliżony do strzelań z broni centralnego zapłonu, Ruger zdecydował się na ciekawe rozwiązanie zamka. Jego droga przeładowania może być taka jak dla amunicji bocznego zapłonu (czyli krótka, wynosząca 38 mm) lub po niewielkiej zmianie, może być dokładnie taka jak dla systemu Short Action centralnego zapłonu (czyli 76 mm).

Taka praca zamka, wraz z identycznym, regulowanym spustem Ruger Marksman Adjsutable Trigger i wysoką celnością broni, pozwala z jednej strony na tani trening, wyrabiająca określone nawyki (tzw. pamięć mięśniową) strzelca posiadającego „dużego” Rugera Precision Rifle, jak i świetną pierwszą bronią strzelców rozpoczynających swoją przygodę ze strzelaniem długodystansowym lub precyzyjnym. O tym dlaczego boczny zapłon jest świetnym nabojem do treningów strzelań długodystansowych, przeczytacie już niebawem w naszym blogu, poświęconym broni bocznego zapłonu :-)

Wspominana już wcześniej Ceska Zbrojovka, również w segmencie broni precyzyjnej bocznego zapłonu, ma sporo interesujących modeli. CZ 457 Varmint - występuje w wersji dla lewo i praworęcznych, posiada lufę o ciężkim profilu i osadę z wysokiej jakości drewna orzechowego. Typowo pod optykę. Waga 3.3 kg, długość lufy 20 cali (525 mm), gwint na końcu lufy 1/2 cala x 20 TPI.

CZ 457 MTR - karabinek precyzyjny, lufa 16 cali (412,5mm) o grubym profilu, z gwarancją skupienia 1 MOA. Osada z orzecha z pistoletową rączką, olejowana. Gwint na końcu lufy 1/2 cala x 20 TPI Model bez przyrządów celowniczych. Waga 3,5 kg.

CZ 457 Thumbhole - ciekawa wersja z osadą z laminatu, z otworem pod kciuk (thumhole). Posiada krótką, 16 calową (412,5mm) lufę o ciężkim profilu z gwintem na końcu 1/2x20. Bez przyrządów mechanicznych. Waga 3,4 kg.

CZ 457 LRP - long range precision - precyzyjne karabinek do strzelań na dłuższym dystansie. Kanelowana lufa 20 cali (525 mm) o grubym profilu, osada precyzyjna z regulowaną baką i stopką, polimerowa pokryta gumową powłoką Soft-touch. Na zamku szyna RIS o pochyle 25 MOA. Gwarancja skupienia 1 MOA. Waga 3.9 kg.

CZ 457 MDT

CZ 457 MDT - sportowy, precyzyjny karabinek w aluminiowej osadzie kanadyjskiej firmy MDT (Modular Driven Technology) lidera w produkcji precyzyjnych osad (chassis). Posiada matchową lufę i komorę gwarantujące skupienie 1 MOA. Lufa 20 cali (525 mm) o ciężkim profilu z gwintem 1/2 cala x 20 TPI na końcu. Szyna RIS z pochyłem 25 MOA pod optykę.

CZ 457 AT-ONE

CZ 457 AT-ONE - karabinek zaprojektowany przez CZ-USA pod sugestie zgłaszanie przez amerykańskich odbiorców. Posiada specjalnie zaprojektowaną osadę z laminatu, z regulowaną baką i stopką, portami QD na pas oraz 20 calową (525 mm) lufą o grubym profilu z gwintem na końcu 1/2 cala x 20 TPI. Brak przyrządów mechanicznych. Waga 3,5 kg. Lufa i komora matchowe, z gwarancją skupienia 1 MOA.

Karabinki samopowtarzalne - i pierwsza „pod grupa” - broń do rekreacji i treningu ogólnego. Dająca sporo frajdy, możliwości taniego treningu ze względu na ceny amunicji jak i koszt zakupu samej jednostki. Idealnym przykładem samopowtarzalnej broni do nauki i rekreacji jest karabinek Rossi. Posiada on lufę o długości 21 cali, mechaniczne przyrządy celownicze, szynę 11m do montażu optyki oraz niezaprzeczalną zaletę - jest tani. I to bardzo tani :-)

Karabinek samopowtarzalny Winchester Wildcat 22 to również jeden z tańszych, ale nie mniej ciekawych karabinków bocznego zapłonu. Interesująca stylistyka, wysoka celność, dostępność dwóch długości luf (w zależności od wybranej wersji 16,6 lub 18 cali), w standardzie posiada gwint na końcu lufy (1/2 cala x 28 TPI) do montażu urządzeń wylotowych. Interesująca propozycja znanej marki.

CZ 512 - to nowoczesny samopowtarzalny karabinek bocznego zapłonu w kalibrze 22 LR (lub 22 WMR), o wyjątkowej niezawodności, celności i bardzo łatwej kontroli. Ze swoją zaawansowaną technologią nadaje się zarówno do uprawniania sportów strzeleckich jak i polowania (w krajach, w których dozwolony jest w myślistwie ten kaliber).

Amerykańska firma Savage, znana z produkcji doskonałych karabinów (przede wszystkim cenionych za precyzyjne i trwałe luf) ma w swojej ofercie równie ciekawe, samopowtarzalne karabinki bocznego zapłonu. Takim z pewnością jest Savage A22 Pro Varmint, z lufą długości 559 mm, 10-cio nabojowym magazynkiem, z szyną Picatinny pod montaż optyki.

Również od Savage pochodzi karabin Savage A22 Precision. To owoc współpracy z kanadyjską firmą MDT, z której karabin posiada aluminiową osadę (tzw. chassis). Zwiększa ona sztywność konstrukcji, zapewniając najlepsze z możliwych łożyskowanie lufy, co w sumie przekłada się na większą celność broni. Firma MDT (Modular Driven Technology) to światowy lider w produkcji precyzyjnych osad do systemów największych producentów, znacząco zwiększających potencjał broni.

Ostatnia z naszych „kategorii” - broń samopowtarzalna o zacięciu taktycznym, z możliwością stosowania w konkurencjach dynamicznych (tzw. „mini rifle”). Jest to często „kopia” broni centralnego zapłonu. Sporo karabinów z tej grupy przypomina popularne karabinki AR-15. Tak jest np. w przypadku karabinka Smith&Wesson MP15-22 Sport, będącego klonem „dużego” aera w wydaniu na kaliber .22LR Lżejszy od oryginału, posiada polimerowe łoże przednie, kolbę i chwyt zbliżone do oryginału a w standardzie otrzymujemy m.in. bardzo porządne składane przyrządy celownicze od Magpula.

Innym przedstawicielem tego segmentu jest karabinek Hammerli Tac. Zastosowano w nim lufę o długości 16,1" zakończoną hamulcem wylotowym typu bird cage. Hamulec zamontowano na standardowym gwincie 1/2"-28, dzięki czemu na karabinku możemy zastosować inne urządzenia wylotowe. Regulowany system gazowy (za pomocą śruby w komorze zamka) pozwala na precyzyjne ustawienie cyklu pracy broni w zależności od masy i prędkości wykorzystywanej amunicji. Komorę zamkową i spustową wykonano z aluminium 7075 T-6 oraz poddano wykończeniu metodą anodowania HA-III. Dwustopniowy mechanizm spustowy o ciężarze 3,85 kg ma wyraźny reset, pomagający przy szybkim strzelaniu.

Ruger 10/22 Tactical to bardzo udana konstrukcja. Całość świetnie wykonana z dobrej jakości materiałów, z celną lufą, regulowaną kolbą, wygodnym chwytem pistoletowym i fajnym spustem. W standardzie otrzymujemy również składane, regulowane, mechaniczne przyrządy celownicze, długą szynę Picatinny na grzbiecie broni, oraz - jakżeby inaczej - równie kultowy, 25-cio nabojowy magayznek Rugera. Do broni pasują wszystkie rodzaje magazynków: 10, 15 i 25 nabojowe od Rugera, oraz jeszcze większy wybór rodzajów i pojemności firm trzecich.

W tej kategorii absolutnie nie mogło zabraknąć broni czeskiego producenta :-) CZ 512 Tactical - karabinek posiada niebanalny, taktyczny design, który sprawia, że jest on popularnym wyborem wielu strzelców. W wyposażeniu standardowym posiada magazynek na 25 naboi .22LR (dostępny jest również w kalibrze .22 WMR). Kolba i chwyt pistoletowy dostarcza amerykańska firma ATI.

Kilka ciekawych modeli prezentuje nam firma Tippman. Ich karabinki cechują się wysoką jakością wykonania; w pełni aluminiowa komora zamkowa i spustowa oraz zgodność ze standardem Mil-Spec - będzie do nich pasować większość chwytów, kolb i celowników dedykowanych do platformy AR-15. Tippmann M4-22 Elite-L to samopowtarzalny karabinek w kalibrze .22 LR. Model Elite-L posiada aluminiowe łoże wykonane w standardzie M-LOK oraz stalową lufę pływającą o długości 16 cali.

Wyjątkowo ciekawą ofertą w tej kategorii jest karabinek Nordic Componsnts NC-22. Jest on bowiem kompatybilny z akcesoriami do karabinków Ar-15 takimi jak spusty, selektory. Lower karabinka jest w pełni wykonany w specyfikacji Mil-spec, dzięki czemu lower bądź upper karabinka można łączyć z innymi karabinkami Ar-15. Jest to świetny sposób aby w sposób budżetowy ćwiczyć manual na swoim karabinku Ar-15 bez potrzeby budowania drugiej platformy od zera.

Firma CMMG słynie z budowy nietuzinkowych, wysokiej jakości karabinów AR-15. WIele elementów z tychże właśnie zostało przeniesionych na platformę bocznego zapłonu, tworząc świetnie wyglądający, doskonale działający karabinek CMMG Resolute Mk4 17”. Wśród akcesoriów znajdziemy tu elementy z serii ZEROED, takie jak, obustronna, powiększona dźwignia przeładowania, kompensator, obustronny selektor czy obustronny zrzut magazynka oraz kolbę Fast Back, umożliwiającą szybkie dostosowanie długości kolby. Ten egzemplarz również jest zgodny z akcesoriami do karabinków Ar-15 w systemie Milspec.

CMMG oferuje również rozwiązanie dla osób posiadających już karabin AR-15 - konwersję CMMG Bravo na 22LR. konwersja oferuje wiele możliwości takich jak starty w zawodach Mini Rifle, tańszy trening strzelecki, czy nawet oswajanie młodszych osób z obsługą karabinka AR-15. Konwersja Bravo jest kompatybilna z każdym karabinkiem AR-15 wykonanym w standardzie Mil-spec.

Jak sami widzicie, oferta broni - zarówno krótkiej (o której pisaliśmy w cz.1) jak i długiej bocznego zapłonu jest bardzo bogata i ciekawa. Każdy może wybrać z niej coś w sam raz dla siebie. I zdecydowanie warto to zrobić. Niewielkim kosztem zakupu uzyskujemy możliwość równie taniego treningu. Treningu, który daje nie mniej frajdy niż ten z bronią centralnego zapłonu. Skusiliśmy Was? Mamy nadzieję, że tak!

A jeśli jeszcze macie jakieś wątpliwości - chętnie rozwiejemy je w naszym sklepie, do którego odwiedzenia serdecznie zapraszamy :-)