Daniel Defense

03-09-2023

Amerykański „Black Rifle” czyli karabinek AR-15 to fenomen na skalę światową. Jego popularność w Polsce jest równie duża co za oceanem. Często jest pierwszym wyborem broni długiej wśród nowych strzelców (zaraz po pozycji obowiązkowej, czyli pistolecie ;-) ). Przyczyn sukcesu jest sporo i - obiecujemy - będzie o tym karabinie oddzielny blog. Dziś jednak o jednym z najpopularniejszych producentów tejże broni. Jeśli szukamy najlepszego AeRa i w wyszukiwarkę wpiszemy frazę „The best AR-15”, to wyskoczy nam mnóstwo zestawień, całą czołówką oczywiście zajmą listy z USA, a na każdej z nich, w kategorii Top Tier (najwyższa półka) najczęściej na pierwszym miejscu znajdziemy... Daniel Defense.

luska.pl - blog o broni - fabryka Daniel Defense

Cóż tak wyjątkowego jest w produktach Daniel Defense, że od lat, nieodmiennie jej karabiny znajdują się w czołówce rankingów, a co ważniejsze, również w czołówce sprzedaży i... zamówień rządowych. Tym bardziej, że firma nie ma tak długiej historii jak Colt, Armalite czy Smith&Wesson. Karabiny Daniel Defense popularne są również wśród strzelców dynamicznych, szczególnie model DDM4 V7 Pro. Co zatem kryje historia firmy i ich motto: Lighter - Stronger - Better (lżej, mocniej, lepiej)? Chcąc znaleźć odpowiedź na to pytanie, cofniemy się aż do czasów studiów inżynierskich, założyciela firmy, Marty’ego Danielsa.

luska.pl - blog o broni - Daniel Defense

Nie był to z początku udany okres... dwukrotnie relegowany z Georgia Southern University, Marty musiał przełknąć gorycz porażki. Jednak, potrafił wyciągnąć z niej wnioski. Błąd w sztuce leżał po... jego stronie. A było nim niewłaściwe podejście do nauki, które zmienił, a potem przez całą swoją karierę zawodową, po dzień dzisiejszy, stosuje w swojej pracy. Zmianą było całkowite zaangażowanie się, wytyczanie i realizacja wyznaczonych celów. Pasja i ciężka praca, umiejętność podniesienia się po porażce i przekucia jej w sukces, były podstawą wielu sukcesów, w tym i Danielsa. Początkowy biznes nie był jednak związany ze strzelectwem. Jak każdy wymagał niezwykłego zaangażowania i pracy większej niż u innych. Jednym ze skutków ubocznych takiego działania, jest praktycznie nieodłącznie z nim związany stres.

luska.pl - blog o broni - Daniel Defense

Marty Daniel szukał odreagowania w sporcie. Wybrany golf nie dawał jednak tego co oczekiwał. Aż do dnia, w którym przyjaciel zaprosił go na strzelnicę, a Marty wziął do ręki swojego pierwszego AR-15. To był dosłowny strzał w dziesiątkę. Nowa, niezwykła pasja, która już wkrótce miała przekształcić się w dochodowy biznes. Wkrótce Maty Daniels kupił swojego pierwszego AR-15. Strzelectwo stało się jego pasją, której poświęcał każdą swoją wolną chwilę. O broni wiedział coraz więcej. Coraz częściej również dostrzegał pewne jej wady, a mając podejście inżynierskie, od razu szukał rozwiązań.

luska.pl - blog o broni - Daniel Defense

Żyłą złota, okazał się pomysł na łoże przednie z szynami pod montaż akcesoriów, które można było prosto i szybko zamontować w miejsce standardowej, dwuczęściowej osłony polimerowej (zdjęcie powyżej). Łoże trafiło na konkurs dla USAMU, a po jego wygranie dało Marty’emu pierwszy wojskowy kontrakt. Kolejny był dla SOCOM, w 2005 roku. Od tego momentu firma zaczęła prężnie rozwijać się, całkowicie przekształcając na branżę zbrojeniową.

luska.pl - blog o broni - Daniel Defense

Niebawem pojawił się pierwszy karabin Daniel Defense: DDM4 (znany potem jako V1 - wersja pierwsza). Doskonale wykonany i niezawodny, przyczynił się do powstania kolejnych udanych modeli - MK12, z lufą o grubym profilu, przygotowanym jako uniwersalny karabin wyborowy, oraz DDM5 - czyli wersje AR10 w kalibrach 7.62x51 mm NATO / .308 Win oraz 6.5 Creedmoor. Coraz więcej istotnych części produkowanych jest już na miejscu - jak choćby doskonałej jakości, kute na zimno lufy.

luska.pl - blog o broni - Daniel Defense

Doskonałe łoża, z własnym, niezwykle skutecznym systemem montażu, co ciekawe nadal zgodnym z wojskową specyfikacją Mil-Spec, to do dziś znak charakterystyczny firmy, i jeden z jej filarów sprzedaży. Oprócz oczywiście gotowych, kompletnych karabinów. W tym roku (2023) premierę miał najnowszy handguard - łoże przednie o nazwie RIS III (ostatnie łoże na zdjęciu powyżej, zarówno na karabinie jak i poniżej jego). W odróżnieniu od poprzedniego rozwiązania, stała szyna RIS jest jedynie na górze łoża, a na bokach i spodzie, możemy zamocować zdejmowane szyny, w zależności od potrzeb i wymagań operatora.

luska.pl - blog o broni - Daniel Defense

W 2014 roku Daniel Defense wprowadził do swoich modeli - jako to mawiają amerykanie, własny „furniture” - czyli charakterystyczne: kolbę, chwyt pistoletowy połączony z kabłąkiem oraz chwyt przedni. Wykonane z lekkiego, wzmocnionego polimeru, z natryskowo naniesioną powłoką gumową w newralgicznych miejscach, są dziś jednym ze znaków rozpoznawczych karabinów marki Daniel Defense. Firma sukcesywnie również powiększa asortyment własnych produktów - jak widać na zdjęciu powyżej, oprócz „furniture” mam okładziny na szyny RIS, 32-nabojowe magazynki, prowadnice kolby czy tłumiki.

luska.pl - blog o broni - Daniel Defense

Sukces rynkowy Daniel Defense to nie tylko doskonałe produkty, ale i równie dobry - a właściwie to nawet rewelacyjny marketing. Marka budowana jest wytrwale poprzez eventy i zawody pod patronatem Daniel Defense. Firma bardzo dobrze zarządza swoją obecnością w social mediach jak i doskonale dba o jakość i rozwój swojej strony internetowej. A przywiązanie fanów ugruntowuje szeroką gamą gadżetów i odzieży, nawiązującej do marki i podkreślającej pasję właścicieli.

luska.pl - blog o broni - Daniel Defense Delta 5

Firma otwarta jest również na najnowsze trendy, czego dowodem jest udział Daniel Defense w kolejnym segmencie strzeleckiego rynku, jakim jest strzelectwo precyzyjne i długodystansowe. Na bazie swoich doświadczeń w projektowaniu i precyzyjnej obróbce CNC, gwarantującej najwyższą jakość produktu, oraz na produkcji swoich precyzyjnych, kutych na zimno luf, firma wprowadziła do sprzedaży, powtarzalny karabin precyzyjny Delta 5 - najpierw w wersji Stock (czyli z syntetyczną osadą) a następnie w wersji Chassis, czyli z osadą aluminiową (chassis), widoczny na zdjęciu powyżej.

luska.pl - blog o broni - Daniel Defense DDM4 V7 PRO

Najpopularniejszymi produktami Daniel Defense jednak były i nadal pozostają, karabinki AR-15. Zapraszamy zatem na krótką podróż, przez najciekawsze, dostępne na naszym rynku modele. Model Daniel Defense DDM4 V7 Pro zawiera wszystko to z czego słynie firma Daniel Defense wraz z opcjami podnoszącymi jego walory w rywalizacji sportowej. Poczynając od tłumika płomienia, będącego jednocześnie kompensatorem podrzutu - DD Muzzle Climb Mitigator Gen II, poprzez kutą na zimno lufę, o grubszym niż w pozostałych karabinach Daniel Defense profilu, oznaczonym jako S2W (Strength to Weight). Przed ciepłem od lufy, rękę strzelca chroni 15 calowe łoże przednie DD MFR 15.0, z typowym dla Daniel Defense systemem zaciskowego mocowania, niezwykle pewnego i mocnego.

luska.pl - blog o broni - Daniel Defense DDM4 V7 PRO

O łagodny i niezawodny cykl pracy dba zarówno system gazowy o długości karabinowej (rifle lenght) jak i doskonały zespół suwadła - BCG (bolt carrier group) o profilu M16 wykonany z aluminium 6061-T6, poddany twardej anodyzacji. Lufa ma długość 18 cali i skok gwintu 1:7, gwarantujący dobre skupienie dla cięższych pocisków. Zakończona jest standardowym gwintem 1/2 cala x 28 TPI. Zdecydowaną wisienką na torcie karabinu DDM4 V7 Pro jest oferowany tylko w tym modelu, spust Super Dynamics 3-Gun Trigger od jednej z najlepszych na świecie firm produkujących urządzenia spustowe, czyli amerykańskiej Geissele Automatics.

luska.pl - blog o broni - Daniel Defense DDM4 MK18 SBR FDE

Karabin Daniel Defense DDM4 MK18 to najkrótsza z odmian, wyposażona w doskonałą, kutą na zimno lufę o długości 10.3 cala i skoku gwintu 1:7, zakończona standardowym gwintem 1/2 cala x 28 TPI z tłumikiem płomienia DD Flash Suppressor. Lufa ma standardowy dla platformy AR-15 profil tzw. „rządowy” (Government Profile). Wersja ta jest bardzo chętnie wykorzystywana przez służby mundurowe i agencje na całym świecie, w Polsce korzysta z nich m.in. CBA czy KAS. Kompaktowy wymiar pozwala na łatwy transport jak i sprawne poruszanie się w zwartej zabudowie. Lufę osłania, samonośne łoże przednie DD MK18 RISII, z typowym dla Daniel Defense systemem zaciskowego mocowania, niezwykle pewnego i mocnego.

luska.pl - blog o broni - Daniel Defense DDM4 MK18 SBR FDE

Aluminiowe łoże z szynami Picatinny po 4 stronach, swoim wyglądem wzorowane jest na pierwszym łożu Marty Danielsa, sprzedawanego do US Army. Szyny osłonięte są nakładkami Santpropene Daniel Defense. W prezentowanej wersji DDM4 MK18 SBR FDE, łoże pokryte jest powłoką Cerakote w kolorze FDE („ciemno-ziemnym”), podczas gdy pozostałe elementy karabinu pokryte są czarną powłoką (twarda anodyzacja typu III). Ze względu na niewielką długość lufy zastosowano jedyny możliwy w tym wypadku, najkrótszy system gazowy o długości karabinkowej (Carbine Lenght). Doskonały zespół suwadła - BCG (bolt carrier group) o profilu M16 wykonany z aluminium 6061-T6, poddany twardej anodyzacji.

luska.pl - blog o broni - Daniel Defense DDM4 V7

Karabin Daniel Defense DDM4 V7 to podstawowy model w ofercie firmy. Jednocześnie jej wielki przebój i koń pociągowy całej linii. V7 oznacza zarówno wersję rozwojową, jak i łoże z systemem montażu M-Lok. O popularności modelu zdecydowała… długość lufy: 16 cali (a dokładniej 16.1 cala), co pozwala Amerykanom, zgodnie z ustawą NFA z 1930 roku (National Firearms Act) na bezproblemowy zakup i użytkowanie tego typu broni. Stąd też największy wybór wśród karabinków AR-15 jest właśnie z lufą 16.1 - 16.5 cala. Strzelanie z DDM4 V7 to czysta przyjemność :-) Przed ciepłem od lufy, rękę strzelca chroni 15 calowe łoże przednie DD MFR 15.0, z typowym dla Daniel Defense systemem zaciskowego mocowania, niezwykle pewnego i mocnego.

luska.pl - blog o broni - Daniel Defense DDM4 V7

Aluminiowe łoże w wersji V7 posiada otwory montażowe w systemie MLok na 7 stronach oraz szynę Picatinny na całej długości, na górze. Karabin posiada również szereg portów QD do mocowania pasa nośnego, co pozwala na dowolną jego konfigurację (jedno lub dwupunktowy montaż) w zależności od preferencji strzelca. O łagodny i niezawodny cykl pracy dba zarówno system gazowy o długości pośredniej (Mid-length) jak i doskonały zespół suwadła - BCG (bolt carrier group) o profilu M16 wykonany z aluminium 6061-T6, poddany twardej anodyzacji.

luska.pl - blog o broni - Daniel Defense DDM4 V7 SLW

Karabin Daniel Defense DDM4 V7 SLW zaprojektowany i zbudowany został w jednym celu - zaoferowania możliwie najlżejszej platformy AR, zachowującej jednocześnie pełną funkcjonalność i dobre właściwości balistyczne w szerokim spektrum odległości. Stąd też wybór na lufę o długości 14.5 cala. Wystarczająco kompaktowa, aby łatwiej transportować karabin, czy operować nim na ograniczonej przestrzeni, a jednocześnie zapewniającą skuteczny zasięg na poziomie 600 jardów. Bardzo udany kompromis, poprzedzony wieloma badaniami US Army. Stąd też wojskowy M4 ma właśnie tą długość.

luska.pl - blog o broni - Daniel Defense DDM4 V7 SLW

Projekt zakładał niską wagę, a tę najłatwiej uzyskać, redukując masę, najcięższego elementu - lufy. Zrezygnowano tu z typowego dla tej długości profilu M4, na rzecz lekkiego profilu (Lightweight Profile). I znów kompromis - niższa wytrzymałość, szybsze nagrzewanie, ale nadal skupienie w akceptowalnym zakresie. Za to z niższą masą, na poziomie 2,67 kg. Całkiem nieźle. Szczególnie gdy trzeba broń nosić cały dzień, a do tego z wszystkimi dodatkowymi, acz niezbędnymi akcesoriami, jak np. optyka celownicza, wskaźniki celu, latarka itp.

luska.pl - blog o broni - Daniel Defense DDM4 M4A1 RIS III

Karabin Daniel Defense DDM4 M4A1 RIS III to najnowsza odmiana rodziny DDM4 z lufą 14.5 cala o profilu M4. Posiada nowe łoże przednie RIS III, zmienione zgodnie z sugestiami i oczekiwaniami użytkowników broni. Zmieniono system mocowania - zacisk obecnie posiada 6 połączeń śrubowych zamiast 4, a samo łoże ma jedną szynę Pictainny na grzbiecie, po bokach zaś posiada otwory montażowe systemu M-Lok oraz porty QD do montażu pasa, tak jak w standardowych łożach wersji V7. Łoże też jest łatwo demontowalne, co w przypadku wersji wojskowych ma umożliwiać podłączenie granatnika.

luska.pl - blog o broni - Daniel Defense DDM4 M4A1 RIS III

Nowe łoże przednie RIS III oferowane jest w tym karabinie w kolorze FDE, a sama powłoka to trwałe i odporne Cerakote. Dwukolorowe wykończenie, podkreśla wyjątkowość tej broni. W USA dostępne są również wersje w kolorze czarnym i być może niebawem pojawią się również w Polsce. Pozostałe elementy karabinu pokryte są czarną powłoką (twarda anodyzacja typu III). Karabin posiada typowy dla tej długości lufy system gazowy pośredni (Middle Lenght), zapewniający dużo łagodniejszy cykl pracy, niż w krótszym, karabinkowym (Carbine Lenght) rozwiązaniu. Doskonały zespół suwadła - BCG (bolt carrier group) o profilu M16 wykonany z aluminium 6061-T6, poddany został twardej anodyzacji.

luska.pl - blog o broni - Daniel Defense DDM4 MK18 Law Tactical

Karabin Daniel Defense DDM4 MK18 Law Tactical to najkrótsza z odmian, wyposażona w doskonałą, kutą na zimno lufę o długości 10.3 cala i skoku gwintu 1:7, zakończona standardowym gwintem 1/2 cala x 28 TPI z tłumikiem płomienia DD Flash Suppressor. Lufa ma standardowy dla platformy AR-15 profil tzw. „rządowy” (Government Profile). Wersja z oznaczeniem Law Tactical posiada adapter kolby składanej tejże właśnie firmy (Law Tactical Folding Stock Adapter). Umożliwia on złożenie kolby na bok, jedynie w celu transportowym. Po złożeniu, adapter blokuje nam zespół ruchomy (BCG), który „pracuje” w prowadnicy kolby, a tym samym dopiero po rozłożeniu kolby, mamy możliwość normalnego strzelania z broni.

luska.pl - blog o broni - Daniel Defense DDM4 MK18 Law Tactical

Wersja ta jest bardzo chętnie wykorzystywana przez służby mundurowe i agencje na całym świecie, w Polsce korzysta z nich m.in. CBA czy KAS. Kompaktowy wymiar pozwala na łatwy transport jak i sprawne poruszanie się w zwartej zabudowie. Lufę osłania, samonośne łoże przednie DD MK18 RISII, z typowym dla Daniel Defense systemem zaciskowego mocowania, niezwykle pewnego i mocnego. Aluminiowe łoże z szynami Picatinny po 4 stronach, swoim wyglądem wzorowane jest na pierwszym łożu Marty Danielsa, sprzedawanego do US Army. Szyny osłonięte są nakładkami Santpropene Daniel Defense.

luska.pl - blog o broni - Daniel Defense DD4 RIS III

Karabin Daniel Defense DD4 RIS III to najnowsza odmiana rodziny DD4 z lufą 16 cali. Posiada nowe łoże przednie RIS III, zmienione zgodnie z sugestiami i oczekiwaniami użytkowników broni. Zmieniono system mocowania - zacisk obecnie posiada 6 połączeń śrubowych zamiast 4, a samo łoże ma jedną szynę Pictainny na grzbiecie, po bokach zaś posiada otwory montażowe systemu M-Lok oraz porty QD do montażu pasa, tak jak w standardowych łożach wersji V7.

luska.pl - blog o broni - Daniel Defense DD4 RIS III

Łoże też jest łatwo demontowalne, co w przypadku wersji wojskowych ma umożliwiać podłączenie granatnika. Jak w każdym karabinku z serii DD4 mamy obustronną dźwignię przeładowania Grip-N-Rip, będącą również produktem własnym Daniel Defense. Karabin DDM4 RIS III wyposażono w doskonałą, kutą na zimno lufę o długości 16 cali, o standardowym profilu (Government Profile) i skoku gwintu 1:7, zakończoną standardowym gwintem 1/2 cala x 28 TPI z tłumikiem płomienia DD Flash Suppressor.

luska.pl - blog o broni - Daniel Defense DDM4 MK18 RIS III

Daniel Defense DDM4 MK18 RIS III to najnowsza odmiana, najmniejszej z wersji karabinów rodziny DDM4. Posiada nowe łoże przednie RIS III, zmienione zgodnie z sugestiami i oczekiwaniami użytkowników broni. Zmieniono system mocowania - zacisk obecnie posiada 6 połączeń śrubowych zamiast 4, a samo łoże ma jedną szynę Pictainny na grzbiecie, po bokach zaś posiada otwory montażowe systemu M-Lok oraz porty QD do montażu pasa, tak jak w standardowych łożach wersji V7.

luska.pl - blog o broni - Daniel Defense DDM4 MK18 RIS III

Odmiana DDM4 MK18 RIS III wyposażona w doskonałą, kutą na zimno lufę o długości 10.3 cala i skoku gwintu 1:7, zakończona standardowym gwintem 1/2 cala x 28 TPI z tłumikiem płomienia DD Flash Suppressor. Lufa ma standardowy dla platformy AR-15 profil tzw. „rządowy” (Government Profile). Wersja ta jest bardzo chętnie wykorzystywana przez służby mundurowe i agencje na całym świecie a kompaktowy wymiar pozwala na łatwy transport jak i sprawne poruszanie się w zwartej zabudowie.

luska.pl - blog o broni - Daniel Defense

Poza wyszczególnionymi różnicami pokazanych modeli, wszystkie karabiny wykonane są całkowicie w specyfikacji Mil-Spec, łącznie ze spustem, co przy przeznaczeniu karabinka jest słusznym wyborem. Prowadnica kolby jest 6-pozycyjna, kolba, chwyt pistoletowy i przedni, który również znajduje się w zestawie to rozwiązanie własne Daniel Defense. I od czasu ich wprowadzenia ich znak firmowy, na równi z charakterystycznymi łożami przednimi. To po nich, już z daleka rozpoznamy karabiny Daniel Defense i kryjącą się za nimi wysoką jakość, a przede wszystkim niezawodność. Sprawdzoną w boju, w każdych warunkach i pod każdą szerokością geograficzną.

Szeroki wybór karabinów Daniel Defense, znajdziecie w naszym sklepie, do odwiedzenia którego - jak zawsze :-) Serdecznie Was Zapraszamy!