Lornetki

Lornetki

Rozpoznanie celu i świadomość taktyczna dalszego otoczenia zawsze były ważną kwestią. Ludzie poszukiwali różnych narzędzi pozwalających im „przybliżyć dal”. Pierwszą z nich była luneta. Miała ona swoje zalety ale i nie była pozbawiona wad, jak choćby odwrócony obraz czy mniejsza ilość światła, jaki mógł przechodzić przez układ optyczny. Dalsze prace nad optyką zaowocowały... złożeniem dwóch lunet w jeden przyrząd optyczny, nazwany lornetą.

Świat nie stoi w miejscu, rozwój technologii widoczny jest w każdej branży, również optycznej. Coraz lepsze maszyny, cyfrowe obrabiarki, komputerowo wspomagane projektowanie, to wszystko ma swój udział w najnowszych, już dużo bardziej kompaktowych - lornetkach. Zalety lornetki w porównaniu z jej protoplastą - lunetą - to jaśniejszy obraz o większej rozdzielczości, uzyskiwany przy tej samej średnicy obiektywu. Użycie dwóch układów optycznych, oddzielnych dla każdego oka i oddalenie ich od siebie o rozstaw oczu obserwatora, daje nam kolejny pozytywny efekt - poczucie głębi i plastyczności obrazu, nazywane efektem stereoskopowym, a pozwalającym m.in. na szacunkowe określenie odległości.

Pierwsze lornetki posiadały prosty (lorneta prosta) układ optyczny, jednak nie był on idealnym rozwiązaniem. Dziś najczęściej mamy dostępne lornetki pryzmatyczne (zwane również dachowymi, ze względu na kształt zastosowanego w nich pryzmatu) i lornetki peryskopowe, służące do obserwacji zza przeszkody. Te ostatnie często stosowane są również jako dalmierze. Dalmierz - tym razem elektroniczny z laserem wykorzystywanym do pomiaru odległości, bywa też stosowany w topowych lornetkach, wykorzystywanych w wojsku, strzelectwie sportowym czy myślistwie.

Na rynku mamy dziś szeroki wybór lornetek, różnych producentów. Od tanich rozwiązań, do stosujących najnowsze osiągnięcia optyki i elektroniki topowe produkty. Dzięki tak szerokiej gamie produktów, bez problemu znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla własnych potrzeb, a często nawet kilka rozwiązań ;-) Jak wiadomo nie ma idealnego urządzenia uniwersalnego, często więc nasze poszukiwania kończą się na zakupie kilku urządzeń, do różnych celów.