223 Rem

223 Rem

.223 Remington (często nazywany skrótowo .223 REM lub „dwa dwa trzy”) to jeden z najpopularniejszych nabojów karabinowych centralnego zapłonu, szczególnie chętnie wykorzystywany w strzelectwie sportowym, zarówno do strzelań precyzyjnych statycznych jak i dynamicznych. Nabój .223 REM często nazywany jest cywilną wersją naboju 5,56 x 45 mm NATO, choć nie jest to do końca prawdą, ze względu na minimalne różnice w budowie, ale przede wszystkim ze względu na maksymalne dopuszczalne ciśnienie jakie uwzględniają odpowiednio normy SAAMI (dla zastosowań cywilnych) i NATO (dla wojskowych).

Mylne stwierdzenie bierze się z wykorzystania w bardzo popularnej platformie AR-15 bardzo często zarówno amunicji .223 REM jak i 5,56 x 45 NATO. Jest to jednak możliwe wyłącznie dzięki specjalnej konstrukcji komory nabojowej, poprawnie działającej z oboma kalibrami. Obecnie na rynku dostępne są dwa rozwiązania komory nabojowej umożliwiającej korzystanie z obu kalibrów - popularniejsze i częściej spotykane to tzw. komora Wylde (od jej konstruktora Billa Wylde) oraz komora ArmaLite, opracowana przez firmę Arma Lite. Dodatkowo karabiny przeznaczone do kalibru 5,56 x 45 mm NATO mogą bezpiecznie korzystać z amunicji kalibru .223 REM, a odwrotnie już nie (ze względu na maksymalne dopuszczalne ciśnienie).

Typowy pocisk kalibru .223 REM ma masę 55 grainów (3,6 g) ale stosowane są pociski o masie od 40 do 90 grainów (od 2,6 do 5,8 g). Wszystkie stosowane pociski są pociskami płaszczowymi. Pociski pełnopłaszczowe (FMJ) są najtańszymi wariantami, wykorzystywanymi do treningów czy strzelań konkurencji dynamicznych. W strzelaniach precyzyjnych oraz w myślistwie, częściej korzysta się z pocisków typu HPBT (hollow point baot tail - z „dziurką” z przodu oraz taliowaniem, zwężeniem tyłu pocisku) czy też z polimerowym „czubkiem” jak np. pociski ELD-M firmy Hornady (Extremely Low Drop - Match - ekstremalnie niski opad - pocisk matchowy).

Maksymalne dopuszczalne ciśnienie wg SAAMI wynosi 380 MPa (55 000 PSI), typowe prędkości zależne są od ciężaru pocisku i wynoszą od ok 800 m/s do ok 1150 m/s a typowa energia pocisku (również w zależności od pocisku) wynoszą od ok 1500 J do ponad 1800 J. Olbrzymi wybór amunicji kalibru .223 REM powoduje, że każdy może bez problemu dobrać najlepszą dla siebie amunicję, ze względu na przykład na skok gwintu posiadanej broni jak i cel jego stosowania. Skuteczny zasięg amunicji kalibru .223 REM określa się na 600 m (w broni powtarzalnej i samopowtarzalnej z dłuższą lufą).

Kaliber .223 oraz 5,56 x 45 NATO został opracowany dla nowo powstałego karabinu M16, wpasowując się w potrzebę powstania lżejszej i mniejszej amunicji dla US Army, niż używany wówczas nabój karabinowy 7,62 x 51 mm NATO. Ideą zmiany była możliwość przenoszenia większej ilości amunicji z jednej strony, a z drugiej poprawienie celności poprzez wprowadzenie kalibru o mniejszym odrzucie, zapewniającym większy komfort strzelania. Amunicja ta nazywana jest często amunicją pośrednią, jako pewnym mostem pomiędzy amunicją typowo pistoletową (jak np. 9x19 mm) a karabinową (jak np. 7,62 x 51 mm NATO).