Lee - zestaw 3 matryc Lee Carbide Breech Lock kal. 9mm Luger

  • szt.
  • 369,00 zł

Zestaw 3 matryc LEE w komplecie wraz z kolorowymi tulejami smart lock bushing, kaliber: 9mm Luger

Zestaw zawiera 3 matryce:

- do pełnego formatowania i wybijania spłonki wraz z tuleją

- do robienia kielicha i zasypywania prochu wraz z tuleją

- do osadzania pocisków wraz z tuleją

Całość zapakowana jest w plastikowe pudełko, w komplecie znajdziemy również: łyżeczkę do odmierzania prochu, shellholder dedykowany do kalibru matryc oraz instrukcję.

 

Matryca pistoletowa do pełnego formatowania i wybijania spłonki wraz z tuleją smart lock

Matryca pistoletowa do pełnego formatowania i wybijania spłonki wraz z tuleją smart lock

Matryca niezbędna w procesie elaboracji wybranego kalibru. Wykonuje pełne formatowanie uprzednio umytej łuski - przywraca ją do wymiarów fabrycznych, zgodnie z wymiarami danego kalibru. Jest to jeden z podstawowych etapów elaboracji, niezwykle ważny, ze względu na bezpieczeństwo i prawidłowe działanie naboju.

W elaboracji najlepiej używać własnych łusek, które zostały po wystrzeleniu pocisku. Użycie takich łusek, które poprzez tzw. formowanie ogniowe dopasowały się do kształtu komory naszej broni zapewnia ich lepszą i bezpieczniejszą obróbkę i ponowne użycie w wytworzonej amunicji.

Niemniej każde użycie łuski, ze względu na zachodzące w niej dynamiczne procesy, powoduje mniejszą lub większą deformację łuski, którą proces formatowania kształtuje ponownie wg wzorca danego kalibru.

Łuski pistoletowe - w większości kalibrów - są łuskami walcowatymi, a przez taką ich budowę, matryca formatująca w pierwszym cyklu pracy przywraca wymiary i usuwa spłonkę (trzpieniem), w drugiej fazie nie wykonuje jednak tzw. kielicha, czyli poszerzenia górnej części łuski (szyjki łuski) w celu łatwiejszego wprowadzenia pocisku (w przeciwieństwie do matryc kalibrów karabinowych, gdzie większość łusek ma kształt butelkowy i tam trzpień z ekspanderem w drugiej fazie kształtuje kielich).

Jeśli zatem chcemy ułatwić sobie osadzenie pocisku, wymagana będzie jeszcze matryca do zasypywania prochem, która w tym wypadku tworzy lejek. A na koniec, po osadzeniu pocisku matrycą osadzającą, również matryca zaciskająca (crimp die) - szczególnie zalecana w pistoletach samopowtarzalnych.

 

Matryca pistoletowa do tworzenia kielicha i zasypywania naważki wraz z tuleją smart lock

Matryca pistoletowa do tworzenia kielicha i zasypywania naważki wraz z tuleją smart lock

Druga z matryc używana w procesie elaboracji amunicji pistoletowej. Tworzy kielich (rozszerzenie górnej części łuski w celu łatwiejszego osadzenia pocisku) oraz służy do zasypywania naważki prochu do łuski.

Absolutnie niezbędna przy prasie wielostanowiskowej z automatycznym zasypywaniem objętościowo zmierzonej dozownikiem naważki. Przy prasie jednostanowiskowej, jeśli nie wykonujemy kielicha a nie przeszkadza nam cięższe osadzenie pocisku, nie jest niezbędna, choć ułatwia pracę.

Do wytworzenia gotowego naboju będą nam jeszcze potrzebna co najmniej matryca osadzająca pocisk. Możemy również (w zależności od założonego procesu wytwarzania i/lub posiadanego typu prasy) nabyć matrycę zaciskającą (crimp die). Ta ostatnia może okazać się niezbędna przy wykorzystywaniu amunicji w broni samopowtarzalnej.

 

Matryca pistoletowa do osadzania pocisku wraz z tuleją smart lock

Matryca pistoletowa do osadzania pocisku wraz z tuleją smart lock

Kolejna z matryc używana w procesie elaboracji amunicji pistoletowej, służy do prawidłowego osadzania pocisku. Absolutnie niezbędna. Pozwala na prawidłowe osadzenie pocisku zarówno osiowo jak i na zadaną (lub wyliczoną) głębokość. Bardzo ważna ze względu zarówno na bezpieczeństwo jak i powtarzalność amunicji.

Proces osadzania pocisku jest równie ważny jak jakość pocisku i prochu, tak samo istotny jak dobrana (wyliczona) prawidłowa naważka. Osadzenie osiowe pocisku gwarantuje równe, prawidłowe i powtarzalne wejście pocisku do lufy. A osadzenie na zawsze tą samą głębokość pozwala na zachowanie wyliczonych parametrów detonacji prochu. Wszystko to przekłada się na powtarzalność strzałów i zachowanie najlepszego możliwego skupienia.

W przypadku amunicji do broni jednostrzałowej lub powtarzalnej może być już ostatnią matrycą, jednak czasem i w tym wypadku warto zdecydować się na zakup matrycy zaciskającej (crimp die), aby zadbać o trwałe osadzenie pocisku. W przypadku broni samopowtarzalnej zdecydowanie należy użyć jeszcze matrycy zaciskającej pocisk.

 

Kiedy będziesz potrzebował oferowany zestaw matryc:

1. Jeśli chcesz szybko i wygodnie zmieniać matryce pod inny kaliber

2. Jeśli rozpoczynasz pracę z tym kalibrem

3. Jeśli tworzysz kolejne stanowisko pracy dla zwiększenia efektywności

4. Jeśli jest to istotny dla Ciebie kaliber i chcesz mieć rezerwowe narzędzia, aby nie być zaskoczony awarią

5. Jeśli już miałeś taki komplet, ale nadeszły jego dni... na zmianę ;-)


Kaliber: 9mm Luger