Stabilizacja broni. Część 1 - dwójnogi (bipody)

19-07-2023

Precyzyjny strzał, szczególnie na dalekie odległości, wymaga odpowiedniej stabilizacji broni. Podporą w terenie może być zarówno drzewo, kamień, okno czy jakikolwiek inny przedmiot, jednak najczęściej wykorzystywaną podporą są dwójnogi (często nazywane z ang. bipodami). Oczywiście przy podporze z przodu naszego karabinu, gdyż oprócz dwójnogów, możemy użyć np. pastorału, trójnogu (tripodu) jak i podpory pod kolbę w postaci monopodu czy różnego rodzaju worków strzeleckich. O nich opowiemy Wam w kolejnym odcinku, dziś skupimy się na popularnych „bipodach”.

luska.pl - blog o broni - bipod Harris na karabinie Sig Sauer Cross

Kupując swoją pierwszą broń, często nie mamy rozeznania jaki dwójnóg będzie dla nas najlepszy. Jest ich w końcu tak wiele... Niestety nie ma na to jednej dobrej odpowiedzi. Prawie nie ma ;-) Bo tą jedyną dobrą jest: kup oryginał, dedykowany do broni palnej, gdyż, kopie, airsoftowe podróbki, pomimo łudząco podobnego wyglądu dzieli przepaść w jakości zastosowanych materiałów jak i precyzji wykonania. A przez to precyzji, a właściwiej to jej braku, w samym strzale.

Dzisiejszym blogiem chcemy Wam przybliżyć najpopularniejsze modele dwójnogów do broni długiej i pomóc odpowiedzieć na często zadawane pytanie: jaki bipod wybrać, jaki bipod byłby najlepszy?

luska.pl - blog o broni - bipod Harris na karabinie Sig Sauer Cross

Podróż po świecie karabinowych „dwóch nóg” zaczniemy od najnowszego wydania ikony bipodów - dwójnogu firmy Harris. Wykonany z lotniczego aluminium, z elementami stalowymi, charakteryzuje się rzucającymi się w oczy sprężynami stabilizującymi nóżki. Umożliwiają one szybkie rozłożenie dwójnogu i jego wyjątkowo stabilną postawę. Nie dziwi więc fakt, że w USA to od lat nr 1 klasyfikacji „the best bipod” oraz naturalny wybór strzelców wyborowych. Ci ostatni często łączą nóżki odcinkiem paracordu, który umożliwia rozłożenie dwójnogu zarówno do pozycji roboczej jak i maksymalnie rozsuniętej, zaledwie jednym ruchem jednej ręki. Tego nie zapewni żaden inny dwójnóg.

luska.pl - blog o broni - bipod Harris na karabinie Sig Sauer Cross

Poszczególne modele dwójnogów Harris różnią się systemem montażu (tutaj prezentowana jest najnowsza wersja z montażem w systemie M-LOK), długościami nóżek, regulacją wysokości (płynna z blokadą, jak na naszych zdjęciach, lub skokowa, z nacięciami na nóżkach) oraz brakiem pochyłu, lub jego dostępnością (tzw. tilt) z blokadą, jak na zdjęciach powyżej.

luska.pl - blog o broni - bipod Harris na karabinie Sig Sauer Cross

Niezależnie od modelu, dwójnogi Harris są lekkie, ale i zarazem bardzo wytrzymałe. Po złożeniu zajmują niewiele miejsca na naszym karabinie, jednocześnie nie obciążają go nadmiernie - średnia waga typowego rozmiaru od 6 do 9 cali to ok 380 g. Tańsze klony Harrisów wykonane są przede wszystkim z dużo gorszych materiałów, część z nich dosłownie gnie się w rękach. Jeśli chcemy mieć pewność, to jeden z tych elementów, na których zdecydowanie nie warto oszczędzać.

Prezentowany na zdjęciach model to Harris S-BRM z montażem M-Lok oraz z regulowanym pochyłem, na karabinie Sig Sauer Cross Rifle 6.5 Creedmoor.

luska.pl - blog o broni - bipod Harris na karabinie Sig Sauer Cross

Pierwsze modele Harrisa, i zresztą najpopularniejsze do dnie dzisiejszego, to dwójnogi montowane na tzw. „bączki” przeznaczone do zaczepiania pasa nośnego do karabinu. Opracowany przez Harrisa sposób montażu, pozwalał na szybkie a co ważniejsze - bardzo mocne i trwałe, mocowanie dwójnogu do bączka. Tego typu dwójnóg możemy zobaczyć poniżej. Ponieważ w tamtych czasach prawie wszystkie karabiny miały takowy bączek (a jeśli nawet nie, to jego montaż czy to w drewnianych czy polimerowych osadach jest banalnie prosty), był to strzał w dziesiątkę.

luska.pl - blog o broni - bipod Harris na karabinie Tikka T1X w osadzie Oryx

Pierwsze Harrisy miały skokową regulację wysokości (z nacięciami na wysuwanych nóżkach) i dzięki lekkości, wytrzymałej konstrukcji i wysokiej jakości wykonania, szybko stały się przebojem firmy i ikoną dwójnogów w ogóle. Tak jak i ten prezentowany na zdjęciach, były bez możliwości regulacji pochyłu, co jednak nie przeszkadzało im w odniesieniu tak spektakularnego sukcesu.

luska.pl - blog o broni - bipod Harris na karabinie Tikka T1X w osadzie Oryx

Wraz z czasem i wymaganiami klientów, pojawiły się kolejne wersje. Dziś mamy do wyboru 4 wersje wysokości (6-9 cali, 9-13 cali, 12-25 cali oraz 13,5-27 cali), dwie wersje regulacji nóżek (RM - skokowa z nacięciami, R - swobodna z blokadą, jak na zdjęciach powyżej), z pochyleniem (S = Swivel, czyli funkcja zwana też tiltem) lub bez, 4 wersje rodzaju montażu (na bączek, na szynę Picatinny, na szynę Picatinny z szybkim montażem QD, na system M-Lok) oraz w dwóch wersjach kolorystycznych: czarna i Camo.

luska.pl - blog o broni - bipod Harris na karabinie Tikka T1X w osadzie Oryx

I jeśli weźmiemy pod uwagę, że wszystkie opcje mogą się ze sobą łączyć, otrzymamy klasyczny dwójnóg z nowoczesnym upgrade’em, który jest w stanie zadowolić (prawie) każdego strzelca. Do tego niedościgniony wzorzec, najczęściej kopiowany i podrabiany. Co też świadczy o skali jego sukcesu. Prezentowana na zdjęciach wersja to Harris 1A2-BR (bez pochylenia, montaż na bączek, rozsuwanie płynne z blokadą, szybkie rozsunięcie ze sprężyną) na customowym karabinie Tikka T1X w osadzie Oryx.

luska.pl - blog o broni - bipod Harris na karabinie Tikka T1X w osadzie Oryx

Harris, Harrisem, a świat idzie do przodu ;-) No, no - to się nam na żarciki zebrało... ale rynek nie znosi próżni, a dwójnogi Harris, choć bez dwóch zdań świetne, nie zaspokajają jednak wszystkich potrzeb. Poza tym są i tacy, dla których boczne sprężyny, odpowiedzialne za rozkładania i stabilizację nóg są „passe” ;-) Poza tym Harris rozkłada się jedynie do jednej pozycji - 90 stopni. A świat czasem trzeba dźwigać pod różnym kątem ;-) I tu na scenie pojawia się Atlas. I choć w przeciwieństwie do swego mitycznego tytana nie unosi na swych barkach świata, to i karabin już i owszem :-)

luska.pl - blog o broni - bipod Atlas na karabinie Sabatti

Historia producenta jednej z najpopularniejszej obecnie serii taktycznych dwójnogów Atlas, czyli firmy B&T Industries zaczęła się od... skarpetki ;-) Nie, to nie żart - pewnego pięknego dnia w 1997 roku, podczas polowania na pieski preriowe, przyszły partner biznesowy firmy, zapomniał zabrać ze sobą worka strzeleckiego pod stabilizację kolby. Trochę pomarudził, ale w końcu skorzystał ze starego sposobu - zdjął swoją skarpetkę, wypełnił ją tym co był pod ręką na prerii i w sumie dzień zakończył całkiem udanie ;-)

luska.pl - blog o broni - bipod Atlas na karabinie Sabatti

Skutkiem jednak tego marudzenia, po 3 latach firma opracowała swój słynny monopod Accu-Shot, do dziś będący wzorem i najczęściej stosowanym monopodem taktycznym w strzelectwie. Idąc za ciosem i szukając kolejnych produktów, mogących odnieś sukces na miarę Accu-Shota a jednocześnie być produktem innowacyjnym, B&T Industries ponownie wsłuchało się… w „marudzenie” strzelców ;-) A raczej w ich uwagi i sugestie.

luska.pl - blog o broni - bipod Atlas na karabinie Sabatti

I w 2010 roku wprowadził na rynek swój kolejny przebój - serię bipodów Atlas, okraszonych kilkoma patentami, w tym zupełnie innym podejściem do regulacji nóżek, pochyłu itp. Wszystko to zgrabnie opakowane w lekką i mocną, aluminiową obudowę. Całość zbudowana w iście „rock solid” sposób. Dwójnogi Atlas szybko zdobyły uznanie w strzeleckim świecie, zarówno wśród strzelców służb mundurowych jak i cywilnych.

luska.pl - blog o broni - bipod Atlas na karabinie Sabatti

Dwójnóg BT10 V8 Atlas to seria podstawowa, oferująca wszystkie funkcje, które wprowadzone zostały na rynek z pierwszą serią bipodów Atlas: pięć pozycji każdej nogi osobno, szybką regulację wysokości, łatwą wymianę końcówek oraz funkcje obrotu i pochyłu (Pan i Cant) oraz różne sposoby montażu na szynie Picatinny. Dwójnogi wykonane są niezwykle solidnie, z wytrzymałego a zarazem lekkiego aluminium 6061- T6 i pokryte twardą anodowaną powłoką. Część elementów wykonanych jest ze stali nierdzewnej.

luska.pl - blog o broni - bipod Atlas na karabinie Sabatti

Podstawowa seria zawiera 3 modele - podstawowy BT10 V8 mocowany jest na stałe na szynie Picatinny. Model BT10-NC V8 pozwala na montaż na różnych szynach i systemach, w tym np. na szynach Arca, poprzez opcjonalne adaptery. Model widoczny na zdjęciach to BT10-LW17 V8 z szybkim montażem QD na szynę Picatinny (na karabinie Sabatti Tactical Evo Desert z kamuflażem Digital).

luska.pl - blog o broni - bipod Atlas na karabinie Sabatti

Na kolejnych zdjęciach widzimy bipod Atlas w najcięższej i największej zarazem wersji BT35-LW17 5-H. Serię 5-H najlepiej określa powiedzenie „bigger and heavier” - czyli większy i cięższy. Bo taki też jest w istocie dwójnóg Atlas 5H. Stworzony do osiągnięcia maksymalnej stabilizacji w najcięższych kalibrach, z powodzeniem może być stosowany również w lżejszych, wszędzie zapewniając najwyższą stabilność broni.

luska.pl - blog o broni - bipod Atlas na karabinie Sabatti

Pozostałe cechy są identyczne jak w przypadku wersji CAL - tu również nie ma funkcji obrotu (PAN), ale i inny jest system blokady pochyłu (CAN). Modele dostępne ze stałym i szybkim montażem na szynę Picatinny. Broń do którego zamocowany jest dwójnóg to Sabatti Tactical Evo Black. Oprócz modelu podstawowego V8, a najcięższego BT35, firma oferuje jeszcze 3 serie swoich modeli: PSR (BT46 i 47), BT65 oraz BT72 Super CAL.

luska.pl - blog o broni - bipod Atlas na karabinie Sabatti

Seria PSR to rozwinięcie V8, które powstało na skutek kontraktu na dostawę dwójnogów do US SOCOM do programu Precision Sniper Rifle (stąd też oznaczenie PSR). Od wersji V8 różni się nieobrotowymi nóżkami, występami ograniczającymi obrót, oraz wewnętrzną nogą wykonaną z mocniejszego o ok 40% aluminium 7075-T6. Modele różnią się systemem mocowania, oferując przy tym większy wybór niż w przypadku wersji podstawowej V8.

luska.pl - blog o broni - bipod Atlas na karabinie Sabatti

Dla strzelców oczekujących większej stabilności a jednocześnie nie potrzebujących funkcji obrotu (PAN), B&T Industries przygotował serią CAL (Cant and Lock). Poza obrotem (PAN) wszystkie funkcje jak i materiały są takie same jak dla wersji V8 (5 pozycji ułożenia, rozsuwanie nóg, przechył CAN). Dodatkowo dołożono oryginalny Pod-Loc w celu szybszej i pewniejszej blokady pochyłu. Tak jak i inne serie, dostępne są różne systemy mocowań.

luska.pl - blog o broni - bipod Atlas na karabinie Sabatti

Seria Atlas Super CAL, to po prostu... Super CAL ;-) Czyli większa i cięższa wersja dwójnogów serii CAL, przeznaczona do stosowania w najcięższych kalibrach broni, podobnie jak seria 5-H, z tym, że z zastosowaniem dźwigni Pod Loc ® do szybkiej i pewnej blokady pochyłu (CAN). Tak jak i wersja CAL, bipody Atlas Super CAL nie posiadają funkcji obrotu (PAN) a modele różnią się sposobem mocowania na szynę Picatinny.

luska.pl - blog o broni - bipod Atlas na karabinie Sabatti

Jeśli myślimy o naprawdę najwyższej precyzji strzału, nie możemy oszczędzać na jakości komponentów, tworzących naszą broń. Od samej jednostki poczynając, przez najwyższej klasy optyką, na topowej jakości dwójnogu kończąc. I takie właśnie są dwójnogi Accu Tac Bipods - produkt klasy premium, zbudowany z najlepszych materiałów, przy pomocy najnowszych technologii projektowania CAD/CAM jak i wykonania na ultra precyzyjnych, cyfrowo sterowanych obrabiarkach CNC.

luska.pl - blog o broni - bipod ACCU-TAC na karabinie Sabatti

A wszystko po to, aby każdy Twój strzał, padał dokładnie tam, gdzie tego oczekujesz! Mega solidna a zarazem lekka i doskonale przemyślana konstrukcja, sprawia, że bipod Accu Tac jest idealnym uzupełnieniem idealnej broni - Twojej broni. Niezależnie od modelu, wszystkie dwójnogi Accu Tac wykonane są z lotniczego aluminium 6061 T6 z wstawkami ze stali narzędziowej w newralgicznych punktach.

luska.pl - blog o broni - bipod ACCU-TAC na karabinie Sabatti

Modele podstawowe jak np. BR-4 G2 (prezentowany na zdjęciach), posiadają regulowany przechył (tilt) blokowany dźwignią Podlock oraz 3 pozycje rozłożenia nóżek w 5 wysokościach. Aby rozłożyć nóżkę, wystarczy pociągnąć ją ku dołowi i przechylić na wybraną pozycję. Rozłożenie na wysokość jest równie proste - pociągnięcie za stopkę wysuwa nóżkę, która jest blokowana skokowo. Naciśnięcie dźwigni blokady, powoduje automatyczne schowanie nóżki.

luska.pl - blog o broni - bipod ACCU-TAC na karabinie Sabatti

Kolejne modele posiadają regulację w 4 stopniach rozłożenia oraz (w zależności od modelu) od 5 do 9 stopni rozłożenia na wysokość (w zależności od wielkości bipodu). I tak np. model FD-4 rozkładany jest w 5 stopniach wysokości a SR-5 w 9. Modele WB posiadają szerszy rozstaw nóżek, zapewniający większą stabilność całego naszego zestawu. I tu również analogicznie, modele z cyfrą 4 (WB-4) mają 5 stopni rozłożenia nóżki na wysokość, a z 5-tką (WB-5) - 9 stopni.

luska.pl - blog o broni - bipod ACCU-TAC na karabinie Sabatti

Dwójnogi Accu-Tac możemy nabyć w jednej z dwóch opcji montażu do naszej broni: z montażem QD na szynę Picatinny oraz z montażem QD na szynę Arca. Picatinny to znany wszystkim standard szyny montażowej, występujący na wielu karabinach.

luska.pl - blog o broni - bipod ACCU-TAC na karabinie Sabatti

Nawet jeśli na danej jednostce nie ma szyny Picatinny, bez problemu możemy ją zamocować, zarówno w systemie montażu M-Lok, Keymod czy nawet po prostu przykręcić śrubami do drewnianej lub polimerowej osady.

Broń prezentowana wraz z dwójnogiem Accu-Tac BR-4 Gen2 QD to Sabatti Tactical Evo US.

luska.pl - blog o broni - bipod ACCU-TAC na karabinie Sabatti

Topowa seria oznaczona literką F (modele FC-4 i FC-5) to dwójnogi F-Class o ekstremalnej stabilizacji zestawu. Oprócz analogicznych wysokości rozłożenia nóżek (czyli 5 stopni dla FC-4 i 9 stopni dla FC-5) posiadają dodatkowo (oprócz regulacji pochyłu, czyli tilt’u) regulację obrotu w zakresie 180 stopni. Obie regulacje z blokadą dźwignią Podlock.

luska.pl - blog o broni - bipod ACCU-TAC na karabinie Sabatti

Accu Tac serii F to najbardziej zaawansowane dwójnogi całej serii, i to zarówno pod względem możliwości regulacji jak i zapewnienia największej stabilności. Do tego nadal są składane a przez to stosunkowo łatwo przenośne. Dużym plusem dwójnogów Accu Tac są wymienne nóżki. Dostępne są zarówno gumowa (standardowe), płozy, kolce i szpony - w zależności od rodzaju podłoża, na jakim będziemy go używać. Nóżki do nabycia jako osobne opcje.

luska.pl - blog o broni - bipod ACCU-TAC na karabinie Sabatti

Patrząc na zdjęcia możemy zauważyć, jak duży mamy w tym modelu rozstaw nóżek, a co za tym idzie, jak wyjątkową stabilność on oferuje (im większy rozstaw, tym większe pole podstawy i na większym obszarze rozkłada się ciężar naszej broni).

luska.pl - blog o broni - bipod ACCU-TAC na karabinie Sabatti

Doskonale widać również zakresy regulacji, w każdą ze stron. Mamy tutaj możliwość rozłożenia nóżek pod 3 kątami, rozłożenia na 9 stopni wysokości, obrót o 180 stopni i przechył. Opcje pochyłu i obrotu blokowane są dźwigniami Podlock, zapewniającymi łatwe i szybkie operowanie, bez potrzeby kręcenie dźwignią dookoła osi.

luska.pl - blog o broni - bipod ACCU-TAC na karabinie Sabatti

Dwójnóg Accu-Tac, nawet maksymalnie rozłożony do przodu, z pochylonymi nóżkami, bez najmniejszego problemu stabilizuje tak ciężki karabin jak Sabatti Tactical Evo Desert z lufą o średnicy 28 mm i długości 71 cm, przekładającą się na wagę całej jednostki 6,5 kg. Jeśli dodamy do tego porządnej klasy lunetę wraz z montażem, oraz ciężar samego bipodu (model FC-5 G2 QD F-Class) 864g, to szybko zbliżymy się do granicy dopuszczalnej wagi karabinu dla F-Class.

luska.pl - blog o broni - bipod ACCU-TAC na karabinie Sabatti

Ostatnimi czasy, sporą popularność na polskim (i nie tylko ) rynku zyskuję masywne dwójnogi Fortmeier. Seria dwójnogów Fortmeier to jedne z najbardziej stabilnych bipodów dostępnych na rynku. Szeroki rozstaw niezwykle masywnych i solidnych nóg, z obszernymi płozami, zapewnia doskonałą podporę nawet najcięższych karabinów. Mimo swej masywności, dzięki wykorzystaniu aluminium lotniczego jako materiału konstrukcyjnego, uzyskano bardzo przyzwoity ciężar, który - w zależności od wersji wynosi 510, 520 lub 549 g.

luska.pl - blog o broni - bipod Fortmeier na karabinie Stag Varminter

Dwójnogi Fortmeier oferowane są w dwóch typach modeli - z możliwością zmiany kąta położenia nóżek w 3 pozycjach (odpowiednio na stopniach: 0º, 90º lub 180º) oraz w 5 pozycjach (odpowiednio na stopniach: 0º, 45º, 90º, 135º i 180º). Każdy z modeli oferowany jest w 3 wysokościach, które jednocześnie są oznaczeniami modelu. Najniższy to H171, który jest regulowany na wysokość w przedziale 171-210 mm regulowane skokowo w 4 nastawach i oferuje szerokość u podstaw w zakresie 261-308 mm.

luska.pl - blog o broni - bipod Fortmeier na karabinie Stag Varminter

Drugi to H184, regulowany skokowo w 5 pozycjach w zakresie od 184 do 235 mm (szerokość podstawy od 278 do 336 mm). Obie wersje dedykowane są do montażu pod jednostką. Trzecia, najwyższa, oznaczona symbolem H210, posiada 6 stopni skokowej regulacji wysokości, w przedziale od 210 do 300 mm (szerokość podstawy od 308 do 397 mm) i dedykowany jest do montażu nad osią lufy jednostki, czyli de facto w karabinach posiadających łoże przednie (forend), obudowany wokół lufy, jak np. w karabinach AR-15 / AR-10, ale i niektórych precyzyjnych powtarzalnych, jak choćby Ruger Precision Rifle, Sig Sauer Cross, Mossberg MVP Precision itp.

luska.pl - blog o broni - bipod Fortmeier na karabinie Stag Varminter

Dwójnogi Fortmeier posiadają również regulację pochylenia (tzw. tilt) blokowany dźwignią Podlock. Blokuje ona trzpień adaptera, którym bipod montowany jest do broni. Sam adapter należy dokupić osobno, w zależności od typu montażu na broni. Dostępny jest adapter do szyny UIT oraz Picatinny. Adapter Picatinny dostosowany jest do montażu dolnego (standardowa jego konfiguracja), przy czym można wykręcić trzpień adaptera i zmienić konfiguracją na montaż górny.

luska.pl - blog o broni - bipod Fortmeier na karabinie Stag Varminter

Prezentowany na zdjęciach wersja to Fortmeier H210 dedykowana do montażu górnego, oferowana jest od razu z adapterem Picatinny do zamontowania na łożu wyposażonym w górną szynę Picatinny (lub system umożliwiający montaż takiej szyny, np. M-Lok lub Keymod). Wersja ta posiada możliwość zmiany kąta położenia nóżek w 3 pozycjach (odpowiednio na stopniach: 0º, 90º lub 180º).

luska.pl - blog o broni - bipod Fortmeier na karabinie Stag Varminter

Montaż górny zapewnia największą stabilność naszej jednostki, gdyż przy tego typie montaż, jest ona „podwieszona” pod bipod. Co prawda sam montaż (adapter jak i górna część bipodu) znajdują się zazwyczaj w obrębie obiektywu lunety, jednak ze względu na to, że luneta „zbiera” światło z dalszej odległości, sam montaż nie zaburza obrazu - jest on dla lunety niejako nie widoczny.

Dwójnóg Fortmeier zamontowany jest na tych zdjęciach, na karabinie Stag Varminter.

luska.pl - blog o broni - bipod Fortmeier na karabinie Stag Varminter

Do tej pory omawialiśmy dwójnogi składane. Na rynku dostępne są również nie składane, choć oczywiście regulowane bipody, zwane stojakami. Stojak FTR to przykład jednego z najbardziej stabilnych dwójnogów. Ażurowa, aluminiowa konstrukcja, jak na swój rozmiar jest całkiem lekka - co jest istotne, gdyż w F-Class obowiązują limity wagi całego zestawu (broni z wszystkimi dodatkami, w tym z dwójnogiem/ bipodem). Zakres regulacji bipodu, jak i pole jego podstawy są właściwie... MONSTRUALNE ;-) Regulacja śrubą, choć powolna (niektórzy strzelcy stosują do regulacji wkrętarki - ale uwaga - wliczane są one w masę jednostki) jest niezwykle precyzyjna.

luska.pl - blog o broni - stojak FTR na karabinie Sabatti TLD RED

Dwójnóg opiera się o podłoże na masywnych płozach, co dodatkowo zwiększa stabilizację. Płozy szczególnie dobrze sprawdzają się na piasku, uniemożliwiając zapadanie się dwójnogu, jednak np. na trawie potrafią się ślizgać - w takim wypadku warto położyć ja na macie strzeleckiej lub choćby na rozłożonym kocu. Dobry strzelec w końcu zawsze sobie poradzi ;-) Na zdjęciu powyżej stojak FTR na karabinie Sabatti TLD RED, również dedykowanym do konkurencji F-Class.

luska.pl - blog o broni - stojak FTR na karabinie Sabatti STR SPORT

Stojak FTR mocowany jest do broni do szyny w systemie UIT. Jeśli broń nie posiada takiego systemu montażu, można dokupić odpowiednią szyną lub adapter. System UIT pozwala zarówno na szybki montaż dwójnogu - co przy tak dużym bipodzie jest niezwykle istotne, ale i na szeroki zakres jego miejsca montażu. Szyny te najczęściej mają co najmniej dwadzieścia centymetrów długości. Kolejny z karabinów z tym stojakiem to Sabatti STR Sport Red.

luska.pl - blog o broni - stojak FTR na karabinie Sabatti STR SPORT

Jak widzicie rodzai dwójnogów jest całkiem sporo. Każdy strzelec może znaleść wśród nich dopasowany do swoich potrzeb, do broni, do systemu montażu, oczekiwanej wielkości, zakresu obsługi i dodatkowych funkcji, w zależności od preferencji lub regulaminowych wymogów danej konkurencji. My jak zawsze serdecznie zapraszamy do naszego sklepu, gdzie na miejscu możecie zapoznać się z każdym z prezentowanych tu dwójnogów, a nawet z ich większą ilością.

Chętnie również pomożemy w wyborze najlepszego dla Was :-)