Prawie jak Bayraktar

15-09-2022

„No to daliście czadu chłopaki... że niby Canik jak Bayraktar?”. Prawie jak - jak najbardziej. Jeśli przyjmiemy, że turecki dron Bayraktar kojarzony jest z nowoczesną, niezawodną i niezwykle skuteczną bronią - to dokładnie te same przymiotniki opisują nam Canika. Bardzo popularnego, nie tylko w Polsce. Przeglądając zestawienia The Best Of wśród broni krótkiej zza oceanu, praktycznie w każdym z nich obecnie gości turecki pistolet. A to już coś o nim świadczy.

Canik to Turecka firma znana u nas przede wszystkim z produkcji broni krótkiej na rynek cywilny. Popularna wśród strzelców dynamicznych, szczególnie tych stawiających pierwsze kroki. I nie ma się co dziwić. Kupując Canika otrzymujemy naprawdę sporo: celną, ergonomiczną i bogato wyposażoną jednostkę „prosto z pudełka”. W zestawie jest np. kabura, płytki do montażu optyki, a w usportowionych wersjach również demontowalny lejek (magwell) i dwie stopki magazynka (zwykła i przedłużona).

Ale Canik to nie tylko broń dla sportowców czy w ogóle cywili. Producent oferuje broń krótką dla służb mundurowych, ciężką broń maszynową (z możliwością montażu na pojazdach kołowych, śmigłowcach czy jednostkach pływających).

Ciekawym produktem Canika jest też system zarządzania magazynem broni. Składa on się ze specjalnych czujników RFID montowanych na jednostkach, czujnikach odczytujących dane przy przekazani do magazynu oraz specjalnemu oprogramowaniu, spinającemu cały system.

Daje to szerokie możliwości zarządzania i analizy wykorzystania broni, ilości oddanych strzałów, ewidencji usterek, napraw i serwisu. A wszystko to maksymalnie zautomatyzowane, ograniczające ilość wprowadzanych danych do minimum, a tym samym minimalizujących ilość ewewntualnych pomyłek i błędów. System pozwala na optymalne wykorzystanie posiadanej broni i sprawne jej zarządzanie, szczególnie przydatne dla służb mundurowych i wojska.

Canik oferuje też linie produktów przeznaczonych do szkoleń (zdjęcia poniżej). Modele treningowe, np. Practice Pistol (z czerwonym zamkiem) przeznaczony jest do strzelań „na sucho” oraz do treningu samoobrony z użyciem realistycznej broni treningowej. Cutaway Pistol (czarny) to model z wycięciami zamka i szkieletu, pozwalającymi na szkolenie z mechaniki działania pistoletu. Simmunition Pistol zapewnia realistyczne, nieśmiercionośne symulacje z bezpiecznymi nabojami znakującymi FX oraz nabojami SecuriBlank (niebieski zamek). Seria Blank Pistol to broń przeznaczona wyłącznie do strzelania ślepą amunicją (żółty zamek). Poza wersją Cutaway Pistol, pozostałe możemy nabyć również jako konwersje do posiadanych pistoletów służbowych Canik.

Turecki producent oferuje również kompletne, zintegrowane systemy dla każdej z trzech rodzajów sił zbrojnych: sił powietrznych, lądowych i morskich. Skala obszarów działania jak widać spora i do tego łączona z najnowocześniejszą techniką również informatyczną.

Nas jednak najbardziej interesuje oferta firmy Canik przeznaczona na rynek cywilny - w tym dla strzelców dynamicznych i statycznych. Jest ona spora i ciekawa. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Wszystko podane w gustownych kuferkach z wycinaną pianką (a nie typowymi, uniwersalnymi „zębami rekina”), z naprawdę sporą ilością dodatków - w tym, jak już wspominaliśmy z kaburą. Poniżej prezentujemy kilka modeli pistoletów oferowanych na polskim rynku.

Canik TP9 Elite Combat to model powstały w kooperacji z firmą Salient Arms International (SAI), oferowany w 4 ciekawych wersjach. Firma SAI odpowiedzialna jest w tym projekcie za kanelowaną, pokrytą azotkiem, lufę metch-grade, z gwintem pod urządzenie wylotowe na jej końcu (zabezpieczonym radełkowaną nakrętką), celownikami światłowodowymi oraz lejkiem (magwell) na wejściu gniazda magazynka.

Pistolet Canik Elite Combat

Canik dołożył od siebie wszystko co najlepsze w pistoletach na rynek cywilny i sportowy (czyli serii TP9) - zamek z wycięciem pod kolimator, ergonomiczny polimerowy szkielet z wkładkami dopasowującymi rozmiar i świetny spust. Poniżej pierwsza z odmian, czyli Canik TP9 Elite Combat FDE.

Canik TP9 Elite Combat FDE

W zestawie znajdują się przedłużenia przycisku zwalniającego magazynek oraz jeden 15-nabojowy magazynek i jeden 18-nabojowy magazynek z aluminiową stopką przedłużającą i zwiększającą jego pojemność (+3 szt. amunicji). Do tego obustronna dźwignia blokady zamka, mocno zaakcentowane a przez to bardzo wygodne nacięcia na przodzie i tyle zamka i odpowiednio dobrana tekstura chwytu.

Canik TP9 Elite Combat FDE

Canik TP9 Elite Combat dostępny jest w kalibrze 9x19mm. Zamek pokryty jest powłoką Cerakote-co zapewnia długotrwałą odporność na korozję. Wewnętrzne elementy sterujące zapłonem są niklowane, co przekłada się na płynną pracę i wysoką wydajność. Opatentowana kabura, ładowacz magazynków i zestaw do czyszczenia są standardem w pakiecie.

Kolejną wersją tego modelu jest Canik TP9 Elite Combat Black. Skierowany jest on do bardziej konserwatywnych odbiorców, oferując klasyczną czerń zarówno zamka jak i całego szkieletu. Cały zestaw oferowany jest w gustownej walizce z odpowiednio modelowaną pod kształt broni i oferowanych w komplecie akcesoriów pianką. Jest to rozwiązanie raczej z wyższej półki i nieczęsto spotykane nawet w dużo droższych jednostkach. Zapewnia bezpieczniejszy transport oraz profesjonalny wygląd całości.

Pistolet Canik TP9 Elite Combat Executive

Wersja Canik TP9 Elite Combat Executive posiada lufę pokrytą złotą powłoką, nadającą broni sznytu ekskluzywności. W tym modelu cały spust (razem z bezpiecznikiem) jest w kolorze czarnym (wersje FDE i Black mają bezpiecznik w kontrastowej czerwieni, co dodaje im nieco sportowego charakteru).

Pistolet Canik TP9 Elite Combat ELVEN DAGGER

Jednak najciekawszą wersją Canik TP9 Elite Combat jest bez wątpienia poetycko nazwany Elven Dagger (Elfi Sztylet). Model ten posiada ciekawą powłokę, wyglądającą jak znoszona miedź (coś jak poprzecieranie jeansy ;-)), wycięcia na zamku, lufę również w miedzianym kolorze oraz dokładaną do rękojeści kolbę, czyli taką ciekawą i zarazem praktyczną namiastkę konwersji PCC.

Nie jest to co prawda typowa konwersja jak Micro Roni, Kidon, cz KPOS Scout, jednak dzięki kolbie mamy trzy punkty podparcia (dostępne jedynie w karabinie) czyli dłoń, dołek strzelecki i policzek, co pozwala na oddanie celniejszych strzałów, niż jedynie z samych rąk.

Pistolet Canik TP9 SFx RIVAL GREY

Canik TP9 SFX Rival to pistolet zaprojektowany w tylko jednym celu - wygrywania. Zamysł jaki przyświecał twórcom przy tworzeniu pistoletu to stworzyć broń równą lub nawet lepszą niż cokolwiek dostępnego na rynku dla wyczynowego strzelectwa sportowego. Założenie to doskonale odzwierciedla jego nazwa: RYWAL (Rival). I dodajmy, że pomysł skutecznie przekuli w czyn. Canik TP9 SFX Rival to broń niezwykle celna, niezawodna i... ciesząca oko!

Dzięki nowej konstrukcji ramy wyposażonej w regulowaną szczerbinkę i światłowodowy zestaw muszki, zwrotność i celność pistoletu są drastycznie zwiększone. SFx RIVAL posiada modułową ramę, która pozwala na łatwy demontaż broni. Dzięki tej konstrukcji użytkownik może rozłożyć swój pistolet z pudełka na najdrobniejsze części, a następnie złożyć go ponownie za pomocą przebijaka CANiK. Prosto z pudełka otrzymujemy również spust tak dobry, jak po rasowym tuningu.

Canik TP9 Mete SFX przenosi serię Canik TP9 Mete SFX na jeszcze wyższy poziom pistoletów sportowych. Zmiany zewnętrzne łatwo przeoczyć - są zbyt subtelne w stosunku do poprzednich wersji, choć odczuwalne po wzięciu broni do ręki. Nowe, bardziej agresywne teksturowanie chwytu wraz ze zintegrowanym poszerzeniem gniazda magazynka, zaowocowały pewniejszym chwytem broni.

Zmiany objęły również powiększony „bobrzy ogon” (beavertail) oraz większe podcięcie pod kabłąkiem spustu. Czyli jeszcze lepszy chwyt i większa kontrola nad bronią. Również dzięki temu szybszy powrót na cel i oddanie kolejnego strzału. Zamek posiada nacięcia z przodu jak i z tyłu, dla pewnego chwytu podczas przeładowania czy sprawdzenie obecności naboju w komorze.

Canik TP9 SFX Mod 2 został opracowany jako model Premium pistoletów z gamy TP9. Posiada lufę o długości 5,2 cala - co przekłada się na dłuższą linię celowania. Zamek posiada agresywne nacięcia dla pewnego i szybkiego przeładowania, oraz wycięcia odciążające, dzięki którym waga zamka porównywalna jest z innymi modelami serii TP9. Pozwoliło to pozostawić te same mechanizmy wewnętrzne jak i nie zmienioną geometrię komory nabojowej (odpowiadającej na właściwe ryglowanie lufy).

Standardowo otrzymujemy tu wycięcie w zamku pod montaż kolimatorów. W zestawie otrzymujemy również komplet płytek montażowych pod najpopularniejsze na rynku celowniki opto-elektroniczne. Dodatkowo mamy również możliwość zakupu innych płytek, jeśli nasz wymarzony kolimator nie jest przygotowany do współpracy z płytkami dostarczanymi przez producenta.

Canik TP9 SF Elite to średniej wielkości pistolet (segmentu kompakt) o podobnej do Glocka 19 wielkości. Tak jak i jego konkurent, magazynek Canika mieści 15 sztuk amunicji, z możliwością podłączenia magazynków z przedłużonymi stopkami o większej pojemności. Nazwa Elite serii TP zobowiązuje. Tu również mamy rozwiązania Premium Canika: obustronna dźwignia blokady zamka, możliwość przełożenia przycisku zwalniania zatrzasku magazynka (wraz z wymianą jego wielkości). Na pokładzie również świetny spust SAO (Single Action Only) oraz doskonałe przyrządy celownicze Warrena.

Pistolet Canik TP9 SF Elite

Canik TP9 Elite Subcompact jest pierwszym sub kompaktowym pistoletem serii TP z lufą o długości 3,6". Oferuje on te same funkcje, co standardowe modele, został zaprojektowany z myślą o skrytym noszeniu i komforcie szybkiego dobywania. Pistolet wyposażony jest w dwurzędowy magazynek, posiada nacięcia z przodu zamka, dzienno/nocne przyrządy celownicze. W komplecie znajduje się: walizka, kabura do skrytego przenoszenia broni, zapasowy magazynek z przedłużoną stopką dającą lepszy komfort trzymania broni, szybko ładowarka oraz wyciory do czyszczenia broni.

Pistolety Canik to broń ciekawa, ładna, niezawodna, celna i bardzo dobrze wyposażona bez potrzeby tuningowania. Ilość modeli, ich wielkość i kolorystyka sprawia, że doskonale leżą w każdej dłoni. I tej delikatnej, kobiecej, i tej większej męskiej. Ciekawe zdanie zawarte było w jednej z amerykańskich recenzji (dotyczyło Wersji TP9 SFX Rival): „to świetny wybór na Twój pierwszy pistolet do dynamiki jak i tarczy. Ze względu na jego cenę i bogaty zestaw nie zrujnuje budżetu. A gdy poznasz jego zalety, będzie to zarazem... ostatni pistolet jakiego będziesz potrzebował!”

Na naszych półkach mamy (jak zawsze ;-) ) bardzo bogaty wybór pistoletów - w tym również wielu modeli Canik. Zapraszamy do odwiedzenia nas zarówno w necie jak i stacjonarnie, szczególnie, że wtedy można osobiście przymierzyć się do różnych modeli i samemu przekonać się jak dobra i ciekawa jest to broń.

Polecane produkty