Odmierzanie czy ważenie prochu - to pytania często przez Was zadawane. I nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno ważenie jak i odmierzanie objętościowe mają swoje wady i zalety. Ważenie jest dokładniejsze, ale trwa dłużej. Odmierzanie jest bez porównanie szybsze ale kosztem dokładności. Choć nie zawsze. Przedstawimy objętościowe dozowniki prochu, które wywiązują się ze swojej pracy zarówno szybko jak i dokładnie. A w jednym z kolejnych odcinków opowiemy o najczęściej stosowanej metodzie - czyli wstępnym odmierzaniu objętościowym i precyzyjnym dozowaniu mikrodozownikiem z jednoczesnym ważeniem.
Dziś zaprezentujemy Wam 4 różne dozowniki objętościowe firmy Lee Precision - dwa przeznaczone do odmierzania jako oddzielnej czynności, oraz dwa, które montuje się na prasach wielostanowiskowych (tzw. karuzelach), gdzie odmierzanie dawki i dozowanie prochu odbywa się w pewnym sensie automatycznie, przy kolejnym cyklu pracy prasy.
Pierwszy z modeli, które chcemy Wam dziś przybliżyć to podstawowy dozownik objętościowy od Lee Precision, czyli Lee Perfect Powder Measure. I w tym wypadku podstawowy nie oznacza wersji mało dokładnej - wręcz odwrotnie, Lee stawia na precyzję i dokładność w każdym ze swoich produktów.
W pudełku oprócz instrukcji montażu, otrzymujemy urządzenie do prostego i szybkiego zmontowania. Poszczególne elementy to bęben roboczy z miernikiem mikrometrycznym (pojemnikiem do odmierzania naszej naważki), pojemnik na proch z pokrywką, mini statyw oraz niezbędne elementy montażowe.
Na zdjęciu powyżej doskonale widać pojemnik odmierzający z mikro regulacją. Śruba, którą regulujemy objętość dozownika wyskalowana jest w cm3 z dokładnością do jednej dziesiętnej. Pozwala to na wbrew pozorom bardzo dokładne ustawieni właściwej naważki prochu.
Przezroczysty pojemnik o dużym wlocie łatwo jest napełnić jak i opróżnić z ewentualnej pozostałości prochu. Zakrywa go się nakrętką z blokadą, która zabezpiecza nam proch przed wysypaniem w momencie montażu pojemnika na bębnie roboczym.
Mały statyw po skręceniu do dozownika, montujemy dwiem śrubami na blacie roboczym. Montaż ten zapewnia solidne i trwałe połączenia, a przez to bardzo komfortową pracę z dozownikiem.
Na powyższym zdjęciu mamy już dozownik zamontowany na blacie, gotowy do pracy (oczywiście po napełnieniu zbiornika prochem i odpowiednim ustawieniu pojemności).
Po odkręceniu zakrywki widać, że jej wylot ustawiony jest jako otwarty. Przed nasypaniem prochu do pojemnika i zakręceniem nakrętki, należy przestawić go w pozycję zamkniętą, aby po odwróceniu do montażu, nie wysypać z niego prochu.
Dopiero jak pojemnik z prochem mamy zamontowany na bębnie roboczym, przekręcamy blokadę nakrętki pojemnika, tak aby otworzyć otwór wylotowy, by proch mógł swobodnie przesypywać się ze zbiornika do miernika. Po zakończeniu całego odważania pamietajmy o ponownym zamknięciu wylotu, szczególnie gdy proch pozostał w zbiorniku.
Do zestawu oprócz instrukcji montażu dozownika, dołączony jest spis najważniejszych kalibrów i naważek do nich, który pokazuje nam na jaką wartość musimy ustawić naszą miarkę. Dla większej dokładności należy uzyskane naważki dodatkowo zważyć na wadze do prochu, i nanieść stosowne poprawki do miernika, tak aby uzyskać jak najdokładniejsze odmierzanie. Ale o tym powiemy sobie już w kolejnym odcinku.
Bardzo ważne jest, aby po odmierzeniu prochu, ale jeszcze przed opuszczeniem dźwigni dozownika a tym samym przesypaniem prochu z miarki na tackę, naszą tackę podsunąć maksymalnie blisko wylotu dozownika, a następnie w miarę przesypywania się prochu z dozownika na tackę, opuszczać ją pomału do dołu, aż do całkowitego przesypania do niej prochu. Jeśli odległość ta będzie zbyt duża, bardzo lekkie ziarnka prochu odbiją się od tacki i rozsypią dookoła, co będzie dość kłopotliwe. Najprościej wtedy zebrać tak rozsypany proch… małym, akumulatorowym odkurzaczem. Niestety zabrudzony, nie nadaj się on już do elaboracji a jedynie do utylizacji.
Kolejny z dozowników od Lee Precision to model Lee Deluxe Perfect Powder Measure. Posiada on solidniejszy i precyzyjniej wykonany bęben roboczy, a co dużo ważniejsze, bardzo precyzyjne ustawianie miarki pobieranego prochu.
Dostarczany jest bez podstawy, gdyż wylot dozownika jest tak skonstruowany, że umożliwia on montaż dozownika bezpośrednio w gnieździe prasy, o ile posiadamy prasę wielostanowiskową. Możliwe jest wtedy bezpośrednie przesypywanie prochu z dozownika do łuski.
Sama miarka posiada podwójną regulację - skokową, zgrubną i śrubową mikrometryczną. Dokładna podziałka na obu regulacjach pozwala na niezwykle precyzyjne ustawienie odmierzanej objętości, co przekłada się w oczywisty sposób na dokładność odmierzanej naważki.
Sam dozownik możemy zamocować też na specjalnej podstawie. Dużo solidniejszej, tak jak i sam dozownik niż wersja podstawowa, omawiana wcześniej. Podstawka ta jest opcjonalna, czyli należy ją dokupić osobno. W zestawie dozownika mamy mały klucz pozwalający na precyzyjne dokręcenie nakrętek i zblokowanie dozownika czy to na stojaku czy w prasie.
Dokładnie dokręcenie obu nakrętek (czyli ich wzajemne skontrowanie) jest niezbędne dla prawidłowej pracy. Luzy spowodują okręcanie się dozownika i bardzo niewygodną, a przez to nieprecyzyjną pracę, a w konsekwencji wysypanie prochu.
Tu również pamiętajmy o przyłożeniu tacki jak najbliżej otworu wylotowego i ewentualne powolne jej opuszczanie w miarę przesypywania prochu z dozownika, aby uniknąć rozsypania się prochu dookoła.
Kolejny z dozowników objętościowych to Lee Auto-Drum Powder Measure. Jest to pierwszy z prezentowanych dziś dozowników przeznaczonych do pracy wyłącznie na prasach wielostanowiskowych progresywnych.
Posiada on podobne elementy jak prezentowane wcześniej dozowniki, pozbawiony jest jednak roboczej dźwigni do ręcznego przesypywania prochu, nie ma też statywu montażowego, który w jego wypadku jest zbędny (montuje się go do prasy).
Dozownik ten wyposażony jest w dwa wymienne bębny z miarkami o różnej pojemności. Każdą z nich można regulować specjalną śrubą, mieszczą one jedynie różne wielkości naważek w zależności od elaborowanych kalibrów.
Montaż poszczególnych elementów jest praktycznie identyczny, poza montażem do podstawy, której tu nie ma. Dozownik montuje się do odpowiadającego mu miejsca w prasie progresywnej Lee.
Ostatni z dzisiejszych dozowników to dozownik Lee Pro Auto-Disk. Jest to dozownik wyłącznie do kalibrów pistoletowych, umożliwiający szybki i prosty dobór odpowiedniej naważki, dzięki systemowi dysków z przygotowanymi komorami o różnych pojemnościach.
Wewnątrz mamy dwa oddzielne elementy - roboczy korpus oraz pojemnika na proch, które skręcamy do siebie dwiema śrubami, wcześniej montując pomiędzy nie dysk z odpowiednio dobraną komorą.
Do dyspozycji mamy 4 dyski, każdy z 6 różnymi komorami o różnych pojemnościach. Wystarczy wybrać dysk z komorą o pojemności takiej jaka wymagana jest do naszego kalibru i odpowiednio go zamocować.
Następnie skręcić całość i tak jak poprzedni dozownik zamocować w odpowiednim dla niego miejscu na prasie wielostanowiskowej Lee. Ustawienie odpowiedniej pojemności jest tu najprostsze, nie ma mikro ustawiania śrubami, po prostu wybieramy komorę o odpowiedniej pojemności i ustawiamy ją na przelocie ze zbiornika do wylotu dozownika.
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam temat dozowania objętościowego prochu. W kolejnym odcinku pokażemy jak dokładnie zważyć proch, korzystając zarówno z dozownika, wagi jak i z tricklera, czyli mikrodozownika. Wszystkie pokazane dziś produkty mamy cały czas na pólkach - zapraszamy zatem do zerknięcia do naszego sklepu, Chętnie pomożemy we właściwym dla Waszych potrzeb doborze.