Blisko ciała i... skrycie. Noszenie załadowanej broni. Przede wszystkim jednak - bezpiecznie! Dziś pokażemy pierwszą część wybranej przez nas dla Was broni, którą można i warto nabyć do noszenia. Omówimy te bardziej i mniej oczywiste wybory. Pamiętajcie - są to propozycje, a końcowy wybór to zawsze Wasza decyzja.
Przypomnijmy, że w Polsce, poza uprawnionymi do noszenia broni służbami, pracownikami firm specjalizujących się w ochronie mienia i osób, nosić broń mogą również osoby posiadające pozwolenie na broń do celów ochrony osobistej (choć to totalna rzadkość...) oraz pozwolenie na broń do celów sportowych. Wiele wskazuje również na powrót tego rodzaju uprawnień również dla myśliwych. Warto zatem zapoznać się z niezwykle bogatą rynkową ofertą.
Przegląd broni do skrytego noszenia rozpoczynamy od włoskiej firmy Beretta. Niegdyś zwyciężczyni na broń krótką dla US Army (Beretta 92) przygotowała na kolejny konkurs model, który uległ w walce Sig Sauerowi M17. Pod nazwą Beretta APX w różnych wariantach pojawił się jednak szybko na rynku cywilnym.
Beretta APX Compact - mały pistolet o lufie długości 3,7 cala (94 mm) w kalibrze 9x19mm, z magazynkiem o pojemności 13 szt. i masie 750g. Pistolet posiada dolną szynę akcesoryjną, stalowe przyrządy celownicze (3 kropki), bezpiecznik w spuście. Całkowita długość to 177 mm.
Beretta APX Centurion - to pistolet o większym chwycie szkieletu, mieszczącym magazynki o pojemności 15 szt. amunicji 9x19 mm. Pozostałe elementy są identyczne z modelem APX Compact (długość lufy, zamek, szyna, spust, przyrządy celownicze). Zwiększenie chwytu wpłynęło zarówno na wysokość jak i ciężar broni, który wynosi 785 g.
Turecka firma Canik oferuje bardzo popularne w Polsce pistolety - dzięki bardzo dobrej jakości wykonania, ciekawej stylistyce, bogatemu wyposażeniu i przystępnej cenie. Tureccy producenci broni byli znani w naszym kraju początkowo z broni śrutowej, której jakość systematycznie wzrastała, a ostatnio oczywiście z niezawodnych i zabójczo skutecznych dronów Bayraktar.
Pistolet Canik TP9Elite Subcompact to jeden z oferowanych w Polsce modeli. Posiada lufę o długości 3,6 cala (91,5mm), posiada nacięcia na zamku z przodu i z tył oraz frez pod kolimator (osłonięty płytką). W zestawie otrzymujemy również kaburę i dwa magazynki (ze stopką dłuższą oraz krótszą).
CZ czyli Ceska Zbrojovka to bardzo lubiany o popularny w naszym kraju czeski producent. Zarówno wśród myśliwych, służb mundurowych jak i cywili. Sportowe modele Shadow, Shadow 2, TS, TS2 - to jedne z najlepszych jednostek w swoich klasach. Powstały na bazie pierwszego przeboju firmy, pistoletu CZ 75. W wersji kompaktowej, wizualnie nawiązującej do Shadow pierwszej generacji dostępny jest pistolet CZ75-P01 Omega w kalibrze 9x19 mm. Broń posiada lufę o długości 3,6 cala (92,5 mm), długość całkowita to 184 mm. Magazynki dwurzędowe o pojemności 14 lub 15 naboi. Waga: 800 g. Broń posiada stalowy zamek i aluminiowy szkielet z gumowymi okładzinami. Świetne stalowe przyrządy celownicze i jeszcze lepszy spust (który bez problemu możemy tanim kosztem jeszcze stuningować).
CZ P-07 to następca CZ75 P-01 - posiada już polimerowy szkielet. Całość koncepcji nadal oparta jest na rozwiązaniach CZ75. Swego czasu najtańszy pistolet do noszenia na co dzień na rynku i bestseller sprzedaży. Posiada lufę o długości 3,7 cala (95 mm), długość całkowita 185 mm, kaliber 9x19 mm, magazynek o pojemności 15 szt. amunicji i masę 780 g. Broń bardzo popularna i nadal produkowana pomimo pojawienia się w ofercie CZ jego formalnego następcy, czyli...
...modelu CZ P-10 C. Model zdecydowanie inspirowany pistoletem Glock 19, miał być Glock-killerem ;-) Czy nim został? Ocena jest zdecydowanie subiektywna… CZ P-10 C to kompatkowa, nowoczesna jednostka. Posiada zamek o nowym kształcie z nacięciami z przodu i z tyłu, stalowe przyrządy celownicze i polimerowy chwyt o bardzo dobrze dobranym koncie i agresywnej teksturze. W standardzie: REWELACYJNY spust (i tu Glock ma prawo spalić się ze wstydu...). Konstrukcja udana i przyjęta bardzo ciepło na całym świecie. Posiada lufę o długości 4 cali (102mm), całkowita długość 187 mm, magazynki 15 nabojowe, waga: 760g.
Popularność modelu P-10C zachęciła czeskich konstruktorów do kolejnych projektów. Jak np. CZ P-10 M również w kalibrze 9x19 mm. Ten subkompakt posiada lufę o długości 3,3 cala (85 mm) i długości całkowitej 160,5 mm oraz wagę zaledwie 570g. Magazynki mieszczą 7 szt. amunicji.
Nieco większy jest model CZ P-10 S - o wadze 710g, posiadający lufę o długości 3,5 cala (90mm) i długość całkowitą 170mm. Jest również szerszy (32 mm w stosunku do 25,5 mm wersji P-10 M). Ma również bardziej pojemny magazynek na 12 szt. amunicji w kalibrze 9x19 mm.
I tu docieramy do jednego z najpopularniejszych producentów broni krótkiej: firmy Glock. Glocka można kochać lub nienawidzić, ale nie ma nic pomiędzy ;-) Kompaktowym przedstawicielem jest tu ceniony od momentu powstania Glock 19, obecnie w 5-tej już generacji. Największe zalety? 1 - niezawodność, 2 - bijąca na głowę każdą inną markę ilość dodatków. Serio. Nikt nie ma więcej mniej lub bardziej potrzebnych dodatków do nabycia w setkach jeśli nie tysiącach firm trzecich. Dziewiętnastka ma 4 calową lufę (102 mm), długość całkowitą 185 mm, wagę 610 g, magazynki 15 nabojowe (choć bez problemu możemy użyć 17, 21 i więcej nabojowych). Do tego jak zawsze... plastikowe przyrządy celownicze :( buuuu. Jednak dużo lepszych jest całe morze. Na szczęście :-) Rozsądna cena to również jego zaleta.
Firma Glock brała udział w konkursie MHS (Modular Handgun System) - na nową broń krótką dla US Army. Nie udało jej się wygrać (w Sig Sauer na pewno na to nie narzekają ;-) ) jednak efektem prac jest chyba najładniejszy Glock w historii firmy: Glock 19 X Coyote. Mega fajny! Posiada zamek od 19-tki oraz szkielet od Glocka 17, dostosowany do wymagań konkursu. I ten kolor! Mmmmm - paluszki lizać :-) Długość lufy 4 cale (102 mm), długość całkowita 189 mm, większy chwyt zaowocował magazynkami o pojemności 17 szt. amunicji 9x19 mm i... uwaga - posiada stalowe przyrządy celownicze!
Należy uczciwie przyznać, iż Glock ostatnimi czasy zdecydowanie szybciej reaguje na potrzeby i sugestie użytkowników. W końcu pojawił się Glock 44 w kalibrze .22LR. Również w broni centralnego zapłonu, kompaktowej, reakcja była bardzo szybka. Glock 19X Coyote jest super, ale… zawsze znajdą się malkontenci: co do koloru i nacięć z przodu. I tak powstał Glock 45 - zamek od Glocka 19, szkielet od Glock 17. Bardzo udana hybryda. Długość lufy 4 cale (102 mm), długość całkowita 189 mm, waga 616 g, magazynki o pojemności 17 szt. Przednie i tylne nacięcia. I tylko te plastikowe przyrządy... ;-)
Również w klasie subkompaktów Glock ma sporo do zaoferowania. Świetnym tego przykładem jest Glock 26 również 5 obecnie już generacji. Glock 26 posiada 3,4 calową lufę (87 mm), długość całkowitą 163 mm i wagę 559 g. Obsługuje 10 nabojowe, dwurzędowe magazynki z możliwością przedłużenia ich specjalnymi stopkami. Glock oferuje również podobnej wielkości model z jednorzędowymi magazynkami o oznaczeniu Glock 43. Jest on węższy i oferuje w standardzie magazynki o pojemności 6 nabojów.
Podobnie jak w przypadku Glocka 19X oraz Glocka 45, tak i w subkompaktach Glock przygotował dwa modele: Glock 43X (powyżej) oraz z dłuższą lufą Glock 48. Glock 43 X to maleństwo o wadze 465g, z lufą o długości 3,4 cala (87 mm) i długości całkowitej 165 mm, z jednorzędowymi magazynkami o pojemności 10 szt. amunicji 9x19 mm. Dzięki temu mamy węższy szkielet broni - tylko 28 mm szerokości (dla porównania Glock 26 ma 32 mm szerokości). Glock 48 posiada dłuższą lufę: 4,17 cala (106 mm) a dzięki temu również dłuższą linię celowania (152 mm w stosunku do 133 mm w Glocku 43 i 43X).
Heckler & Koch - niemiecka firma znana przede wszystkim z produkcji doskonałych pistoletów maszynowych MP5 oraz karabinów tłokowych na bazie koncepcji AR, czyli MR223 oraz MR308 ma w swojej ofercie równie dobre pistolety. I choć flagowy obecnie model H&K SFP9 to w portfolio producenta model full size, bliżej mu wymiarami do typowych kompaktów pokroju Glocka 19. H&K SFP9 ma lufę o długości 4,1 cala (104 mm), długość całkowitą 185mm, wagę 803g i obsługuje 15-sto nabojowe magazynki 9x19 mm. Lufy pistoletów H&K mają na końcu wyżłobienie, na którym zamocowana jest gumowa uszczelka, mająca gwarantować wg producenta lepsze skupienie.
„Maluszkiem” w rodzinie SFP9 jest pistolet H&K SFP9-SK - subcompact w kalibrze 9x19mm, z lufą o długości 3,3 cala (86 mm), długością całkowitą 168 mm i wagą 687g. Pistolet obsługuje 10 nabojowe magazynki. Ciekawostką w całej gamie modeli SFP9 jest gumowe zgrubienie w tylnej części zamka, ułatwiające (poza nacięciami z przodu i z tyłu) przeładowanie pistoletu, szczególnie przy mokrych dłoniach. Początkowo pistolety H&K SFP9 oferowane były wyłącznie z tzw. motylkowym zrzutem magazynka (po obu stronach kabłąka spustowego) jednak obecnie coraz więcej modeli ma w ofercie wersje z klasycznym zrzutem zamka w rękojeści.
HS Produkt to chorwacka firma, która swego czasu podjęła bardzo ciekawą i udaną współpracę z amerykańską firmą Springfield Armory, dostarczając dla tej drugiej sprzedawane na rynku amerykańskim (choć nie tylko) pistolety bijnikowe HS pod marką Springield. Szczególnie udana była seria XDM - z matchowymi lufami i szkieletem zapewniającym bardzo dobry chwyt oraz mieszczącym 19-sto nabojowe magazynki w wersji 9x19mm. Pistolet XDM został trzykrotnie wybrany najlepszą bronią w kategorii pistolet w USA (Gun Of The Year). Obecne pistolety HS czerpią pełnymi garściami z tamtego bardzo udanego projektu. Przedstawicielem kompaktowym jest m.in. HS-9 4.0 G2. Pistolet o wadze 700 g z lufą o długości 4 cali (103,5mm) i długości całkowitej 180,5 mm, obsługuje 16-sto nabojowe magazynki (9x19mm).
HS-9 G3 Subcompact - to najmniejszy z serii HS-9, pistoletów zasilanych dwurzędowymi magazynkami 9x91 mm. Posiada 3 calową (80,5 mm) lufę, długość całkowitą 157 mm, wagę 655 g. W zależności od typu magazynka może on mieć pojemność 13 lub 16 szt. amunicji w kalibrze 9x19mm.
Seria pistoletów firmy HS z oznaczeniem S to warianty z jednorzędowymi magazynkami o możliwie najmniejszej szerokości, ułatwiającej codzienne noszenie broni. Najmniejszy z nich to HS S7 z 3,3 calową (84,5mm) lufą, długością całkowitą 163mm oraz wagą 555g. Standardowy magazynek mieści 7 szt. amunicji 9x19 mm (i stąd też oznaczenie S7) a w wersji z przedłużoną stopką 9 szt. Pistolety serii S to druga generacja niezwykle udanej wersji XDS.
HS H11 to kolejny udany model chorwackiego producenta. Posiada przeprojektowany grip (chwyt), szkielet z miejscem na palec zarówno strzelający (trzymany poza strzałem na szkielecie) jak i z drugiej strony na kciuk ręki wspierającej. Przeprojektowany został również zamek, z nowym wzorem nacięć. Pistolet nie ma już również charakterystycznego dla poprzednich modeli (a niekiedy krytykowanego) bezpiecznika chwytowego na tylnej części chwytu, a mającego swój rodowód w kultowym pistolecie Colt 1911. Powiększony chwyt mieści magazynki 11 nabojowe lub 13-sto (ze specjalną stopką). Długość lufy 3,1 cala (79,5 mm), długość całkowita 153 mm, waga 455g. HS S11 występuje w różnych wersjach kolorystycznych zamka i szkieletu.
Pistolet HS H11 występuje również w wersji OSP - z fabrycznym frezem w zamku pod mikro kolimator (zakryty płytką). Posiada on wymiary, wagę i pojemność magazynków identyczną z wersją „zwykłą”, umożliwia jednak bezpośredni montaż kolimatora (np. RMSc Shield).
Jednak absolutną wisienką na torcie jest model HS H11 OSP Pro - w USA znany pod nazwą Hellcat Pro. Posiadając tą samą długość lufy, zamka, szerokość całej jednostki, został wyposażony w powiększony chwyt w szkielecie, dzięki czemu mieści 15-sto nabojowe magazynki. Do tego posiada wycięcie pod montaż kolimatorów. Jest kompatybilny m.in. z RMSc Shield, JPoint, Trijicon MS03 i MS04 czy Leupold Delta Point. Jego waga to 513g.
Na zakończenie pierwszej części poświęconej broni do noszenia na co dzień, przypomnimy Wam opisywany już w pierwszym naszym blogu, zjawiskowego wręcz maluszka - Kimber Micro 9. To broń powstała na bazie kultowego pistoletu Colt 1911, w zmniejszonej wersji do noszenia. Posiada stalowy zamek i aluminiowy szkielet. Okładziny chwytu w zależności od wersji wykonane są ze szlachetnego drewna, gumowanego polimeru (od Hogue’a) lub z nowoczesnego laminatu G10. Wersji Kimber Micro 9 jest bez liku... wszystkie charakteryzują się najwyższą jakością wykonania i niezawodnością działania. Posiadają lufę 3,15 cala (80 mm) i obsługują magazynki 6 nabojowe (płaska stopka metalowa), 7 nabojowe (rozbudowana stopka polimerowa) jak i 8 nabojowe (podwójna stopka polimerowa) w kalibrze 9x19 mm. To maleńkie cudeńko jest prawdziwym dziełem sztuki.
Jak mieliście okazję się przekonać, wybór broni do noszenia na co dzień jest duży - z jednej strony dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie, z drugiej jednak, przy tak dużym wyborze, ciężko dokonać tego najlepszego. W tym wypadku zawsze możecie liczyć na fachową i sympatyczną pomoc pracowników naszego sklepu. A i warto na strzelnicy podpytać kolegów i spróbować jak działa i jak nosi się ich sprzęt. Poza tym... to dopiero połowa tego co chcemy Wam pokazać :-) W drugim odcinku kolejna dawka i kolejne wybory. Zapraszamy!