Małe jest… piękne!

03-02-2022

Powiedzenie stare jak świat i choć nie zawsze się sprawdza, to w tym przypadku pasuje jak ulał. Panie i Panowie, przed Wami bohater dnia: Kimber Micro 9 !

Amerykańska firma Kimber powstała w jednym celu: aby tworzyć najwyższej jakości sportową broń palną, lepszą niż klasyki złotej ery amerykańskiej broni. 1911 - a dokładniej Colt M1911 zaprojektowany przez Johna Browninga, który w 1911 roku wszedł na wyposażenie armii Stanów Zjednoczonych i pozostał tam przez dwie wojny światowe, kończąc służbę po prawie 100 latach, zdecydowanie jest takim klasykiem. A Kimber robi jedne z najlepszych 1911-tek, w wielu wariantach, zarówno wymiarowych, kalibrowych jak i wykończeniowych (np. serie Custom Pro, Carry, Ultra w klasycznym kalibrze .45 ACP jak i popularnym obecnie 9x19).

Całkiem naturalne było więc stworzenie przez nich małego pistoletu EDC (everyday carry - w wolnym tłumaczeniu: do codziennego noszenia) opartego na kultowym modelu Colt 1911. Zrobili to świetnie! Kimber Micro 9 jest wykonany perfekcyjnie, wygląda pięknie a używa się go bardzo przyjemnie. Mnogość oferowanych wersji zadowoli praktycznie każdego.

Od wyboru do koloru :-) Kaliber? Kimber Micro 9 (jak nazwa wskazuje) oferowany jest w kalibrze 9mm Para. Dostępna jest również wersja na mniej obecnie popularny nabój .380 Auto (Kimber Micro).

Już fabrycznie, oprócz serii kolorów i wzorów, Kimber oferuje różne okładziny chwytów (drewniane, laminat G10 czy gumowane od Hogue’a), przyrządy mechaniczne w dwóch wersjach (stalowe „3 kropki” oraz stalowe z trytem) czy też celownik laserowy w chwycie (zdjęcie poniżej).

Przy zakupie, producent niestety nas nie rozpieszcza: fabryczny pokrowiec, papierkologia, nalepka, zestaw do czyszczenia, obowiązkowa w USA kłódeczka i 1 (słownie: JEDEN) siedmio nabojowy magazynek. Na szczęście nie jest to problem (poza dodatkowym wydatkiem ;-) ) magazynki są łatwo dostępne, a ich cena nie zwala z nóg. Oferowane są w wersjach na 6, 7 i 8 naboi.

Na zdjęciu powyżej: A-magazynek 7-mio nabojowy z profilowaną pod palec stopką, B-magazynek 7-mio nabojowy ze stopką Hogue (idealnie dopasowaną do chwytu gumowego Hogue, co widać na zdjęciu poniżej), C-magazynek 8-mio nabojowy z powiększoną stopką, oraz D - magazynek 6-cio nabojowy, płaski, pozwalający uzyskać najniższy kontur broni.


Na zdjęciu powyżej: A - pistolet z magazynkiem 8-mio nabojowym, B - magazynek 7-mio nabojowy ze stopką i chwytem Hogue. Oba warianty świetnie poprawiają chwyt broni dla osób z większymi dłońmi.

Popularność modeli Kimber jest tak duża, że (szczególnie w USA) mamy olbrzymi wybór przeróżnych dodatków firm trzecich. Można np zamówić okładziny chwytu (grip) bardziej wyrafinowane czy po prostu pasujące pod nasz gust. Oferowane są gripy drewniane, aluminiowe, z masy perłowej, z poroża, z laminatu G10, w dowolny wzór i kolor…

Hogue nie jest jedyną znaną marką, oferującą dodatki do tego wyjątkowego maleństwa. Bez problemu dopasujemy pod swoje preferencje przyrządy celownicze, jak choćby jedne z najlepszych na rynku Truglo TFX Pro (światłowodowo-trytowe, na zdjęciu poniżej).

Wolimy celownik laserowy? Żaden problem - jest Crimson Trace, zintegrowany z chwytem, oferowany zresztą w kilku fabrycznych modelach Kimber Micro, ułatwiający szybkie strzelanie.

Maleństwo idealne do noszenia - zatem potrzebna nam będzie kabura. Również w tej materii mamy spory wybór modeli, wzorów i kolorów. Są kabury OWB (do noszenie na zewnątrz spodni), IWB (do noszenia wewnątrz spodni, skrytego) czy kabury kieszonkowe (tzw. pocket, do noszenia w kieszeni spodni, marynarki lub kurtki).

Wykonane ze skóry, kydexu, polimeru lub hybrydowe (np. popularne modele IWB skóra z kydexem). Z wybranym wzorem, na zamówienie lub gotowe - co kto lubi :-) Można również zakupić najmniejszą, wręcz zintegrowaną z bronią kaburę - tzw. klips kaburę, oferowaną np. przez firmę Technaclip. Nie powiększa ona konturu broni przy skrytym noszeniu w przeciwieństwie do klasycznych kabur.

Kimber modelem Micro 9 udowadnia, że małe jest nie tylko piękne, ale i praktyczne. Dopasowane do potrzeb, wymagań, ale też i gustu odbiorcy. A jak strzela się z Kimber Micro 9? Zaskakująco przyjemnie :-) Nie jest to broń do strzelań precyzyjnych na 25m. Ale w noszeniu i typowych sytuacjach obronnych sprawdza się znakomicie. Do tego cieszy oko właściciela i wzbudza spore zaciekawienie wszystkich pozostałych, co może być wartością dodaną.

 

Dane techniczne pistoletu Kimber Micro 9:

- wysokość: 103,38mm

- długość: 154,94 mm

- waga (z pustym magazynkiem): 442 g

- długość lufy: 3,15 cala (80,01 mm)

- skok gwintu: (lewy) 1:16 cala

- szkielet: aluminiowy o grubości 26,92 mm

- zamek: stalowy (wykończenie w zależności od wersji)

- okładziny: w zależności od wersji (drewniane, G10, Hogue itp)

- przyrządy celownicze: stalowe (dzienne lub nocne w zależności od wersji)

- długość linii celowania: 109,22 mm

- spust: pojedynczego działania (SA - single action) ustawiony fabrycznie na ok 3,17 kg (7 funtów)

- magazynek: stalowy, 7-mio nabojowy

- kaliber: 9x19 mm