Gaz obronny pieprzowy KO PFEFFER Jet (strumień) 100 ml

  • szt.
  • 48,90 zł / szt.

Samoobrona bywa często potrzebą chwili, do której należy być jednak odpowiednio przygotowanym. Nie każdy jest bowiem mistrzem wschodnich sztuk walki, jednak każdy ma prawo do bezpieczeństwa. I tu z pomocą przychodzą współczesne środki ochrony, a jednym z powszechnie dostępnych, a co ważniejsze, niezwykle skutecznych i zarazem bezpiecznych są ręczne miotacze gazu pieprzowego. Gaz pieprzowy nazywany bywa też gazem OC (lub sprayem OC) od łacińskiego określenia „oleoresin capsicum”. Głównym składnikiem gazu jest kapsaicyna, czyli substancja pozyskiwana z ostrych papryczek chilli. Dostępny jest w różnych formach, zarówno jako aerozol, pianka czy żel.

Dostępne gazy różnią się szczegółową formułą, pojemnością jak i sposobem użycia. Gazy OC jako aerozol, tworzą chmurę działając przez to dość szeroko. Ich minusem jest wrażliwość na wiatr, który może spowodować, iż w szczególnie niekorzystnej sytuacji, rozpylona chmura obejmie swym zasięgiem również osobę broniącą się. Gazy pieprzowe w formie żelu i pianki działają stożkowo i są odporne w większym stopniu na podmuchy wiatru. Niektóre z modeli posiadają specjalny barwnik UV, który ułatwia późniejszą identyfikację napastnika.

Gaz obronny pieprzowy KO PFEFFER Jet (strumień) 100 ml

Samo działanie substancji opiera się na drażnieniu błon śluzowych oraz oczu, po kontakcie wywołując silne pieczenie, łzawienie i trudności w oddychaniu, co w praktyce uniemożliwia napastnikowi kontynuację ataku. Jednocześnie efekty te są chwilowe i ustępują po ok kilkudziesięciu minutach, co czyni gaz pieprzowy bezpiecznym w użyciu. Gazy pieprzowe stosuje się zarówno w ochronie osobistej, jak i jako pomocnicze narzędzie służb mundurowych. Pozwala on na ochronę nie tylko przed atakiem człowieka, ale i większości zwierząt (choć niektóre zwierzęta, jak np. ptaki są odporne na jego działanie).

Pierwotnie gaz pieprzowy miał być jednym ze środków walki ze szkodnikami w rolnictwie, jednak na tym polu nie sprawdził się tak dobrze jak w samoobronie. Główny składnik gazów pieprzowych, czyli wspomniana już kapsaicyna ma swoje zastosowanie w medycynie. Jest jednym ze składników niektórych maści przeciwbólowych czy środków na migrenę. W Polsce, jak i w większości krajów, gaz pieprzowy można używać legalnie do samoobrony, warto jednak mieć świadomość tego, że jego zastosowanie do celów innych niż obrona osobista może rodzić skutki prawne. Pamiętajmy - to nie jest zabawka. Gazu pieprzowego należy używać rozważnie i jedynie w uzasadnionych przypadkach.

Ręczne miotacze gazu, czyli pojemniki rozpylające gaz pieprzowy mają różną pojemność, choć w większości wypadków są to małe pojemniki, które łatwo możemy schować w kieszeni. Niektóre z nich mają specjalne klipsy, umożliwiające ich zamocowanie na pasku. Skuteczny zasięg gazu to kilka metrów, najczęściej do ok 4-5 m. Gaz pieprzowy działa też skutecznie na osoby będące pod wpływem narkotyków, alkoholu i innych środków odurzających. Nie zawiera freonu i ulega utlenieniu pod wpływem światła. Dzięki szybkiej biodegradacji jest bezpieczny dla środowiska.

 

Specyfikacja:

 

- Bardzo agresywny gaz obronny na bazie naturalnego pieprzu (10% olej pieprzowy OLEORESIN CAPSICUM).

- Sposób użycia: w sytuacji zagrożenia psiknąć napastnikowi w okolicę oczu i nosa z odległości 1 - 1,5m. Użycie gazu z odległości poniżej 1 metra na własną odpowiedzialność. Użycie tylko w przypadku obrony koniecznej!

- Uwaga: Aerozol łatwopalny. Działa drażniąco na oczy. Może powodować podrażnienie dróg oddechowych. Zawiera 0,9% Capsaicin. Może powodować wystąpienie reakcji alergicznej. Pojemnik pod ciśnieniem: grzanie grozi wybuchem. Przechowywać z dala od źródeł ciepła, gorących powierzchni, źródeł iskrzenia, otwartego ognia i innych źródeł zapłonu. Nie palić. Nie rozpylać nad otwartym ogniem lub innym źródłem zapłonu. Nie przekłuwać ani nie spalać, nawet po zużyciu. Chronić przed światłem słonecznym. Nie wystawiać na działanie temperatury przekraczającej 50ºC/122ºF. W przypadku dostanie się do oczu: ostrożnie płukać wodą przez kilka minut. Wyjąć soczewki kontaktowe, jeżeli są i można je łatwo usunąć. Nadal płukać. Chronić przed dziećmi. Opróżniony pojemnik i opakowanie nadają się do recyklingu.

- Zasięg ok. 5m, czas zużycia ok. 10s.